Porady prawne
Posted in

Urlop okolicznościowy na ślub. Czy można dostać dodatkowy urlop na ślub?

kwiaty ślubne
Posted in

Organizacja ślubu pochłania dużo energii, ale także czasu, który może okazać się niewystarczający do  dopięcia na ostatni guzik najważniejszych kwestii. Jednak czy konieczne jest od razu wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego? Niekoniecznie -  prawo pracy przewiduje też urlop okolicznościowy, który możecie wykorzystać właśnie na załatwienie spraw związanych z organizacją ślubu.

Kodeks Pracy a urlop okolicznościowy na ślub.

W polskim Kodeksie Pracy znajdziemy interesujące pojęcie „zwolnienie od pracy”. Czy to sformułowanie, które może przywoływać skojarzenia z „zwolnieniem z pracy”, ma cokolwiek wspólnego ze ślubem? Owszem, bardzo dużo! Sytuacje, w których pracownik może zostać zwolniony od obowiązków służbowych, są określane jako urlopy okolicznościowe. Ich szczegółowa lista znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Poza sytuacjami, takimi jak stawienie się na wezwanie organu samorządu terytorialnego, sądu, policji czy obowiązkowe badania, ustawodawca uwzględnia także istotne wydarzenia rodzinne. Urlopy okolicznościowe to dodatkowe dni – jeden lub dwa – które, w zależności od okoliczności, może otrzymać pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Jedną z takich szczególnych sytuacji jest właśnie zawarcie małżeństwa.

Uszyjemy Twoją suknię ślubną
w 1 dzień!

Uszyjemy
Twoją suknię ślubną
w 1 dzień!

Na miarę według indywidualnego projektu.

Na miarę,
według indywidualnego projektu.

Urlop na ślub i urlop okolicznościowy na ślub dziecka – ile dni urlopu?

Zastanawiasz się, ile dni urlopu okolicznościowego na ślub możesz otrzymać w przypadku własnego ślubu? Zgodnie z ustawą, pracodawca jest zobowiązany zwolnić swojego pracownika na czas dwóch dni z okazji jego ślubu. Czy dwa dni urlopu okolicznościowego to dużo czy mało? Z pewnością warto się cieszyć z dodatkowego urlopu! Dni te można przeznaczyć na dopięcie ostatnich szczegółów, przygotowania do uroczystości, nieprzewidziane sytuacje albo... uszycie sukni ślubnej. Tak! W moim atelier Suknie Boho Twoją wymarzoną suknię uszyjemy w ciągu 1-2 dni. Brzmi nieprawdopodobnie? Często słyszę takie reakcje, ale to prawda! Możemy przygotować suknię nawet bardzo blisko daty ślubu, co czyni urlop okolicznościowy szczególnie dobrze wykorzystanym.

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje również rodzicom pary młodej. Jeśli to Wasze dzieci planują ślub, możecie otrzymać jeden dzień urlopu okolicznościowego z tej okazji.

Suknia ślubna na miarę

Wzory do mierzenia XS-5XL

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

Czy istnieje konkretny termin na wykorzystanie urlopu okolicznościowego na ślub? Choć to pracownik wskazuje, kiedy chciałby skorzystać z przysługujących dwóch dni wolnego, powinny one pozostawać w związku z datą samego wydarzenia, czyli ślubu. Nie muszą to być dosłownie dwa dni przed ceremonią – czas ten można przeznaczyć zarówno na szycie lub poprawki sukni ślubnej blisko daty ślubu, jak i na wizytę w urzędach oraz dopełnienie formalności, takich jak wymiana dokumentów, już po ślubie. Najważniejsze, aby urlop okolicznościowy był w bliskim związku czasowym z datą ślubu.

Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty wymienić po ślubie, zajrzyj do tego artykułu, gdzie opisałam najważniejsze dokumenty do wymiany oraz związane z nimi formalności.

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy? Podobnie jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, urlop okolicznościowy udzielany jest na podstawie pisemnego wniosku, do którego należy dołączyć dokument uzasadniający jego przyznanie. Ponieważ jednak aktu małżeństwa nie można dołączyć od razu, należy dostarczyć go pracodawcy do wglądu, gdy tylko zostanie wydany. Jego kopia powinna zostać dołączona do wcześniej złożonego wniosku.

Czy można otrzymać urlop okolicznościowy na ślub kościelny?

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku ślubu, który pociąga za sobą skutki cywilnoprawne. W praktyce oznacza to, że urlop ten jest przyznawany na ślub cywilny oraz konkordatowy. Ślub wyznaniowy, czyli zawierany jedynie przed duchownym, nie stanowi podstawy do uzyskania urlopu okolicznościowego.

Pamiętajcie – urlop okolicznościowy nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego. Są to dodatkowe dwa dni określone przez Kodeks Pracy, które możecie przeznaczyć na załatwienie spraw związanych z organizacją ślubu. Ważne! Nie musicie wykorzystywać dwóch dni od razu – możecie je wybrać również pojedynczo. Mam nadzieję, że dzięki dobrej organizacji uda Wam się wszystko przygotować bez naruszania urlopu wypoczynkowego, a zaoszczędzone dni przeznaczycie, na przykład, na wyjazd na wymarzone wakacje.

[kkstarratings]

Zobacz podobne wpisy

Ślub w mundurze? Jak zorganizować ślub z mundurowym – ślub policjanta, żołnierza i strażaka

Pary Młode chcą, aby ślub i wesele były w pełni dopasowane do ich oczekiwań. Motywy i style, w których…

Jak zorganizować ślub za granicą?

Masz dość czekania na ruchy i decyzje wszystkich tęgich głów w sprawie organizacji ślubów i wesel w tym roku?…

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również…

Jak zorganizować ślub za granicą?

Masz dość czekania na ruchy i decyzje wszystkich tęgich głów w sprawie organizacji ślubów i wesel w tym roku?…

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również…
Suknie ślubne wybrane dla Ciebie
Zapisz się do newslettera
aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach, ważnych informacjach, promocjach, wyprzedażach oraz ciekawych wydarzeniach.
Nie spamujemy, nie zasypujemy skrzynki niepotrzebnymi informacjami 🙂
Powyższe dane zostaną użyte wyłącznie do wysyłki newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz tutaj.

Napisz komentarz

Uwaga!
Odbierz darmowy poradnik:
Jak dobrać suknię ślubną?
Koszyk 0