Organizacja ślubu & wesela

Czy drugi ślub jest możliwy? Ślub kościelny i ślub cywilny po rozwodzie

para, kot

Decydując się na ślub wierzymy, że będziemy razem już do końca życia, a niezależnie od tego, co się wydarzy, w naszym związku nic się nie zmieni. Jednak czasami los ma wobec nas inne plany i z różnych powodów nasze drogi się rozchodzą, a związki, także te małżeńskie, kończą.

Chociaż po rozstaniu wydaje się, że już nigdy nie będziemy chcieli ponowić małżeństwa, z czasem może się to zmienić. Czy jednak w Polsce ponowny ślub po rozwodzie jest w ogóle możliwy?

Poniżej znajdziecie informację, jakie formalności są wymagane, aby otrzymać ślub cywilny po rozwodzie oraz jak unieważnić ślub kościelny.

Ślub cywilny po rozwodzie

Uszyjemy Twoją suknię ślubną
w 1 dzień!

Uszyjemy
Twoją suknię ślubną
w 1 dzień!

Na miarę według indywidualnego projektu.

Na miarę,
według indywidualnego projektu.

W świetle prawa polskiego ślub cywilny po rozwodzie jest możliwy.  Istotny jest jedynie fakt, że w momencie rozpoczęcia dopełniania formalności niezbędnych do zawarcia małżeństwa nie możecie pozostawać w związku małżeńskim (wielożeństwo w naszym kraju jest niedozwolone). Jeśli jednak posiadacie formalne orzeczenie o rozwodzie lub nieważności związku, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście ponownie wzięli ślub. W tej sytuacji podczas wizyty w USC, zabierzcie ze sobą akt małżeństwa wraz z dokumentem potwierdzający ustanie bądź unieważnienie formalnego związku lub dokument, który potwierdzi jego nieistnienie.

Ten sam wymóg dotyczy cudzoziemców, który wcześniej pozostawali w związku małżeńskim. Podczas wizyty w USC muszą oni przedstawić odpis aktu małżeństwa z zawartą w nim informacją, adnotacją lub z dodatkowym dokumentem, który potwierdzi ustanie, unieważnienie bądź nieistnienie małżeństwa. Pamiętajcie, że wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą zostać urzędowo przetłumaczone na język polski.

Ślub cywilny po rozwodzie to zdecydowanie najbardziej dostępne rozwiązanie dla osób, które chcą ponownie wstąpić w związek małżeński. Dokładną listę formalności koniecznych do spełnienia wraz z wymaganymi dokumentami oraz istotnymi terminami, przygotowałam dla Was w tym wpisie. Znajdziecie w nim wszelkie niezbędne informacje o ślubie cywilnym.

Suknia ślubna na miarę

Wzory do mierzenia XS-5XL

Ślub kościelny z rozwodnikiem – jak unieważnić ślub kościelny?

Jeśli natomiast chodzi o ślub kościelny, tutaj sprawy nieco bardziej się komplikują. Kościół katolicki nie uznaje rozwodu i ustania małżeństwa, które jest orzekane przez sądy świeckie. Co to dokładnie znaczy? Chociaż w świetle prawa po rozwodzie nie jesteście już mężem i żoną, dla kościoła katolickiego nadal jesteście związani węzłem małżeńskim. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której z poprzednim partnerem wzięliście ślub kościelny lub konkordatowy, który ma konsekwencje zarówno prawne, jak i religijne. W przypadku, gdy jeden z partnerów miał za sobą jedynie ślub cywilny, a planujecie ślub kościelny lub konkordatowy, również musicie poinformować o tym fakcie proboszcza parafii, w której będziecie załatwiać wszelkie formalności. Wszystko dlatego, że wymagana będzie zgoda biskupa diecezji (ordynariusza miejsca).

Wracając jednak do opcji, w której jedna lub dwie osoby mają za sobą ślub kościelny bądź konkordatowy. Zgodnie z prawem kanonicznym w tej sytuacji nie możecie ponownie wziąć ślubu w kościele.

Czy można, a jeśli tak to, jak unieważnić ślub kościelny? Również w kościele istnieje możliwość unieważnienia małżeństwa, ale nie w każdym przypadku. Występując o takie unieważnienie, warto wiedzieć, że bazuje ono na przeświadczeniu, że zawarte małżeństwo było nieważne. Oznacza to, że momencie, w którym dwie osoby zdecydowały się na wstąpienie w związek małżeński, istniała przyczyna uniemożliwiająca, a mimo to małżeństwo zostało zawarte. Jako przeszkody w Kodeksie Prawa Kanonicznego wskazywane są: przeszkody zrywające, wadliwość procedury i wady zgody małżeńskiej, jednak każda sytuacja jest rozpatrywana jako indywidualny przypadek przez sądy kościelne, a taka procedura trwa raczej długo.

Drugi ślub po rozwodzie

Kwestie formalne już za nami, a co jeśli chodzi o reakcje bliskich osób na nowy związek małżeński? Cóż, tutaj niestety trudno je przewidzieć. Na pewno w Waszym otoczeniu znajdą się osoby, które w pełni zaakceptują Waszą decyzję oraz te, które nie będą się mogły z nią pogodzić - niezależnie od opinii innych ludzi, dla Was powinna liczyć się tylko Wasza.

To samo tyczy się kwestii organizacji przyjęcia, czy wyboru sukni na ślub cywilny. Planując drugi ślub, wiele osób zastanawia się, czy wypada zorganizować duże przyjęcie, czy jednak należy pozostać przy skromnej uroczystości. Panny Młode bardzo często mają dodatkowy dylemat związany z wyborem sukni ślubnej – czy powinna być skromna i krótka, czy może niekoniecznie musi taka być? Suknia powinna być przede wszystkim taka, jak ją sobie wyobrażasz, niezależnie od tego, czy komuś się to spodoba, czy nie.

[kkstarratings]

Zobacz podobne wpisy

Ślub w mundurze? Jak zorganizować ślub z mundurowym – ślub policjanta, żołnierza i strażaka

Pary Młode chcą, aby ślub i wesele były w pełni dopasowane do ich oczekiwań. Motywy i style, w których…

Jak zorganizować ślub za granicą?

Masz dość czekania na ruchy i decyzje wszystkich tęgich głów w sprawie organizacji ślubów i wesel w tym roku?…

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również…

Jak zorganizować ślub za granicą?

Masz dość czekania na ruchy i decyzje wszystkich tęgich głów w sprawie organizacji ślubów i wesel w tym roku?…

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również…
Suknie ślubne wybrane dla Ciebie
Zapisz się do newslettera
aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach, ważnych informacjach, promocjach, wyprzedażach oraz ciekawych wydarzeniach.
Nie spamujemy, nie zasypujemy skrzynki niepotrzebnymi informacjami 🙂
Powyższe dane zostaną użyte wyłącznie do wysyłki newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz tutaj.

Napisz komentarz

Uwaga!
Odbierz darmowy poradnik:
Jak dobrać suknię ślubną?
Koszyk 0