Jeszcze całkiem niedawno ślub cywilny w plenerze mogliśmy oglądać tylko na zagranicznych filmach. Na pewno pamiętacie te spektakularne amerykańskie ceremonie w ogrodzie, z niezliczoną ilością kwiatów, pięknymi altanami i gośćmi spacerującymi pośród krzewów z kieliszkiem szampana w dłoni, podczas gdy Para Młoda przyrzeka sobie miłość.
Ślub cywilny w plenerze – podstawa prawna
Od marca 2015, kiedy to została znowelizowana ustawa z dnia 29 września 1986 r., ślub cywilny w plenerze stał się możliwym do zrealizowania marzeniem wielu Par Młodych. Wcześniej zdarzały się przypadki, gdy urzędnicy wyrażali zgodę na organizację ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego, jednak były to zdecydowanie sporadyczne wyjątki. Dlaczego? Przed nowelizacją ustawa zezwalała na organizację ceremonii poza budynkiem USC jedynie w jasno określonych sytuacjach – w stanie zagrożenia życia lub zdrowia albo pobytu w więzieniu. Po zmianie treść ustawy brzmi następująco:Art. 85 ust. 5
„Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.”
Jeśli jednak miejsce, które wskażecie we wniosku nie spełni wymogów, które wskazuje ustawa, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić udzielenia wam ślubu we wskazanym miejscu i czasie. Jakich formalności musicie dopilnować?
Ślub cywilny w plenerze w praktyce – jakie trzeba spełnić wymagania?
Od strony formalnej organizacja cywilnego ślubu w plenerze przebiega bardzo podobnie do tego, który odbywa się w murach urzędu. Najpierw musicie udać się do USC, gdzie złożycie zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Skoro planujecie zaślubiny w plenerze, pamiętajcie też, aby przed wizytą uzyskać zgodę zarządcy terenu, na którym ma się odbyć zawarcie związku małżeńskiego. Musicie ją przedstawić razem ze wszystkimi dokumentami podczas wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego. W czasie spotkania z urzędnikiem ustalicie również termin oraz jego miejsce. Tutaj bardzo ważna kwestia - jeśli chcecie wziąć ślub w urzędzie, udajcie się do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym planujecie się pobrać, ale jeśli zamierzacie zorganizować ceremonię poza urzędem w ogóle, udajcie się do USC odpowiadającemu miejscu, które wybraliście na waszą uroczystość. Gdy chcecie zorganizować ślub w plenerze, musicie również złożyć wniosek o udzielenie ślubu poza urzędem. Pamiętajcie też, że wybór takiej formy zawarcia związku to dodatkowy koszt w wysokości 1 000 zł. Oczywiście w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności, które wcześniej zezwalały na zawarcie związku małżeńskiego poza murami USC, dodatkowe opłaty nie są pobierane.Jeśli spełniliście wszystkie wymogi niezbędne do organizacji plenerowej ceremonii, w umówionym terminie kierownik urzędu stanu cywilnego zalegalizuje Wasz związek.
Co trzeba zorganizować na ślub cywilny w plenerze?
Decydując się na organizację ślubu cywilnego w plenerze, musicie pamiętać też o odpowiednim zaaranżowaniu miejsca zawarcia związku. Najważniejsze jest przygotowanie godła. Czasami Urzędy Stanu Cywilnego wymagają umieszczenia tego symbolu w miejscu ceremonii, inne uważają, że wystarczy godło, które znajduje się na insygniach urzędnika. Zdarzają się sytuacje, że urzędnik przywozi godło ze sobą, jednak lepiej być przygotowanym na każdą ewentualność i mieć w pogotowiu własne godło. Pamiętajcie, aby go nie dekorować! To symbol narodowy Polski i nie powinien być w żaden sposób modyfikowany ani zmieniany.Na ślub w plenerze powinniście przygotować również zadaszenie nad Wami i urzędnikiem, stół dla urzędnika, oraz krzesła dla Was, przedstawiciela USC oraz dla gości. Nie zapominajcie też o dekoracjach, które uświetnią miejsce ceremonii oraz o oprawie muzycznej, jeśli oczywiście chcecie, aby Waszej uroczystości towarzyszyły dźwięki wybranych instrumentów. Bardzo ważne jest też nagłośnienie. Będzie Wam szczególnie potrzebne, gdy planujecie dużą uroczystość. Wizja zaślubin, podczas których nikt nie będzie słyszał słów waszej przysięgi, nie jest ciekawą perspektywą.
Suknia ślubna na ślub cywilny w plenerze
Skoro wszystkie formalności za Wami nasuwa się jeszcze jedno, bardzo przyjemne pytanie – jakie stroje dla Was będą idealne na ślub cywilny w plenerze?Różnica pomiędzy kreacją na ślub cywilny oraz wyznaniowy coraz bardziej się zaciera. Chociaż czasami jeszcze jakiś cichy głos z tyłu głowy podpowiada kobietom, że kreacja na uroczystość cywilną powinna być skromniejsza, to jednak Panny Młode coraz rzadziej biorą do siebie te rady i wybierają suknię zgodnie ze swoimi upodobaniami. Oczywiście istnieją wymogi formalne, które nakazują dopasowanie ubioru do miejsca. Szczególnie istotne jest ich spełnienie podczas ceremonii religijnej, jednak nie tylko. Forma cywilna również wymaga odpowiedniego ubioru i formy i chociaż jest w tym względzie znacznie bardziej liberalna, ona również rządzi się pewnymi zasadami stosowności. Poza tymi regułami tak naprawdę wszystko zależy od Waszej koncepcji. Jeśli chcesz marzy Ci się krótka suknia ślubna śmiało możesz ją założyć, jeśli natomiast wolisz rybkę w całości zrobioną z koronki Twój wybór również jest w porządku. Suknia ma pasować przede wszystkim do Ciebie i waszej wspólnej koncepcji dnia ślubu.
[kkstarratings]