Bez kategorii

Nowe zasady organizacji wesel – podsumowanie live z dnia 9 maja 2021

Suknia ślubna w stylu boho Porto 39 / Porto 53 z rękawem 3/4 zamiast długiego, dodatkowymi frędzlami na plecach, obcisłym dołem zamiast luźnego.

Ten artykuł jest uzupełnieniem poprzedniego materiału opracowanego wraz z kancelarią Çoban Legal w którym opowiadałyśmy o kwestiach związanych z zaliczkami, zadatkami etc., który znajdziecie pod linkiem /kwestie-prawne-dotyczace-organizacji-wesela-w-pandemii-pytania-z-livea/

Przede wszystkim przypomnienie: najwyższą ustawą regulującą prawodawstwo w Polsce jest konstytucja. Rozporządzenia wydawane w ramach walki z Covid-19, z braku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego (wyjątkowego lub klęski żywiołowej), są w dużej mierze niekonstytucyjne, więc – niezależnie od pozytywnych dla skarżących wyroków Sądów Rejonowych i Naczelnego Sadu Administracyjnego – starajcie się myśleć zdroworozsądkowo: tak, by zrobić imprezę weselną, ale nie narażać swoich bliskich i przyjaciół na zachorowanie. Wracając do sytuacji w której sanepid zamknął obiekt weselny – to sam GIS i sanepid szukały furtek pozwalających na zamknięcie obiektu i wykorzystały w tym celu przepis stworzony do wstrzymywania działalności sklepów z dopalaczami. Orzecznictwo Sądów i Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy jednak stricte sklepów z dopalaczami, a nie sal weselnych czy restauracji. Pokazówka została jednak zrobiona, a akcja – póki co – była jednorazowa i nie była kontynuowana. Więcej o tym przypadku możecie przeczytać w Money.pl, do której adwokat Anna Çoban udzieliła wywiadu (https://www.money.pl/gospodarka/sanepid-znalazl-nowy-skuteczny-sposob-na-zbuntowanych-przedsiebiorcow-6628648414714784a.html). Najprawdopodobniej również ten mandat zostanie uchylony. Również mandaty nakładane przez policję uzasadniane powoływaniem się na ustawę o chorobach zakaźnych są uchylane, ponieważ Sądy opierają orzecznictwo na ustawie najwyższej, jaką jest konstytucja.

Jeśli chcesz być na bieżaco z najnowszymi informacjami na temat obostrzeń w temacie organizacji wesela w roku 2021, ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Obecne warunki robienia przyjęć weselnych:

Do 29 maja możliwe jest zrobienie imprezy do 25 osób na powietrzu.

W ten limit nie wliczają się:

  • osoby zaszczepione (ustawodawca nie wskazał precyzyjnie iloma dawkami, więc można przyjąć, wykładnię literalną uznając, że nawet jedna dawka pozwala na odliczenie ich od limitu gości). Jeśli więc na waszym weselu będzie 30 osób zaszczepionych, to możecie zaprosić kolejne 50 niezaszczepionych, bo one będą się wliczały do limitu. Więc, jak widać, da się zrobić wesele na ponad 25 osób.
  • obsługa imprezy – kelnerzy, DJ, fotograf, animatorzy. Nie jest to bezpośrednio wyrażone w rozporządzeniu, jednak te osoby nie są uczestnikami przyjęcia.
  • organizator imprezy wraz z osobami prowadzącymi z nim na co dzień zamieszkujące i prowadzące gospodarstwo domowe. Czyli na przykład rodzice jednego z młodych, z którymi mieszkają narzeczeni nie będą się wliczać do limitu. Ważnym jest, że potwierdzeniem wspólnego zamieszkiwania jest oświadczenie danej osoby.

Dzieci i młodzież, mimo że nie mają na razie możliwości zaszczepienia się, powinny – według naszej interpretacji – wliczać się do limitów.

Kto jest organizatorem?

To powinno być wskazane w umowie. Jeśli nie jest to wskazane, to trzeba patrzeć na całokształt umowy: jeśli młoda para wynajmuje obiekt i musi sama sobie zorganizować resztę (dekoracje, catering DJ’a) to organizatorem jest młoda para. Jeśli jednak usługa wesela jest realizowana kompleksowo, na przykład przez restaurację dostarczającą miejsce, posiłki, dekoracje etc., to za organizatora można uznać restaurację. Zachęcamy jednak do aneksowania umów i wyraźnego wskazywania organizatora.

Czym jest impreza w plenerze czy na świeżym powietrzu?

Rozwiewając wątpliwości: jeśli jest nieustanny przepływ świeżego powietrza – na przykład pod namiotem z podniesionymi ścianami, pod zadaszeniem ogrodowym, czy w budynku będącym zadaszoną wiatą (jak na przykład tradycyjna, drewniana stodoła z przewiewem między deskowaniem i otworzonymi wrotami), to takie okoliczności można uznać za plenerowe. Patrzeć należy przez pryzmat rozporządzenia, ale także zdrowego rozsądku. Od 29 maja limit przyjęć podniesiony będzie do 50 osób na świeżym powietrzu lub 50 osób w oddzielonych, wyznaczonych salach.

Czym ma być oddzielona sala?

Tego ustawodawca nie sprecyzował, więc temat należy potraktować…zdroworozsądkowo.

Jak „obejść” limity osób na weselach?

Takie rozwiązania, w zależności od charakteru, miejsca i ilości gości imprezy, da się wypracować po konsultacji z prawnikiem, która zapewnia młodym nie tylko poczucie bezpieczeństwa od strony prawnej, ale także najzwyczajniejsze poczucie świętego spokoju. Prawnik jest także pod telefonem, więc w razie jego kłopotu można się z nim skonsultować w czasie rzeczywistym.

Limity osób na plenerowych ślubach cywilnych

W przypadku plenerowego ślubu cywilnego i ograniczenia liczby osób macie trzy opcje:

  • dogadanie się z urzędnikiem
  • znalezienie innego urzędnika, który zezwoli na obecność większej liczby gości
  • przeczekanie te kilkanaście minut ślubu i wspólne, już w pełnym składzie, hulanie na weselu ?

Co, jeśli wpadnie policja?

Jeśli pojawia się organ (policja, GIS, sanepid) należy przede wszystkim poprosić o wylegitymowanie się z imienia, nazwiska i funkcji oraz o podanie podstawy prawnej, na jakiej składana jest owa ‘wizyta’. Funkcjonariusz nie tylko ma obowiązek wylegitymować się oraz podać podstawę prawną (np. czy to był donos), ale także ponosi odpowiedzialność za przekroczenie swoich uprawnień.

Co, jeśli jednak funkcjonariusze będą próbować wlepić mandat?

Jeśli jednak policja czy funkcjonariusze wejdą na teren imprezy, i chcą wlepić mandat to rada jest jedna: po prostu ich nie przyjmujcie. Proście o kierowanie sprawy do sądu. Zgodnie z obraną linią i dotychczasową praktyką orzecznictwo NSA zasądza uchylenie mandatów. Po ewentualnej wizycie i „nieprzyjęciu” mandatu możecie spokojnie bawić się dalej. Organy nie mają możliwości zamknięcia imprezy. A najlepiej, w takiej sytuacji, mieć przy sobie telefon do prawnika ?

Co z zakazem tańców i wstrzymaniem działalności DJ’skiej?

Ten zakaz jest dość absurdalny biorąc pod uwagę możliwość chodzenia na świeżym powietrzu bez maseczek od 15 maja…

Maseczki

Po 15 maja, nie będzie już obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Ciekawe, że zajęcia sportowe poza obiektami sportowymi od 15 maja mają limit do 150 osób, zaś od 28 maja – 250 osób. Zniesienie obowiązku noszenia maseczek dotyczy oczywiście również wesel plenerowych.   Rozporządzenia rozporządzeniami, a życie życiem: restauracje, hotele i sale weselne działają, życie się toczy – choć sprowadzone nieco do podziemia ? Klienci adwokat Anny Caban do tej pory żadnych problemów nie mieli, nawet ci, do których weszła policja – w ich sytuacjach nawet nie wystawiono mandatów. Najważniejsza jest współpraca ze wszystkimi usługodawcami – od sali, poprzez formy cateringowe i fotografa po DJa. Wszystkie restrykcje – mimo, że są niekonstytucyjne – można jednak zinterpretować tak, by można było zrobić swoje wesele. Tym bardziej, że bez ślubu można mieć naprawdę wielkie problemy natury prawnej (dziedziczenie, wspólne prowadzenie działalności gospodarczej, dostęp do informacji medycznej etc). Ale o tym zrobimy kolejnego live’a ?   Jeśli masz inne pytania, w szcególności dotyczące zadatków i zaliczek, zapraszamy do przeczytania poprzedniego atykułu! /kwestie-prawne-dotyczace-organizacji-wesela-w-pandemii-pytania-z-livea/

TRUNKSHOW w Twoim mieście!
suknie w cenie -10%
POZNAŃ
WROCŁAW
BIAŁYSTOK
KRAKÓW
Wyjątkowe wydarzenie.
Skorzystaj z porady Marty Trojanowskiej i uszyj swoją wymarzoną suknię ślubną!
  • W czym możemy Ci pomóc?

  • Dane będą wykorzystane wyłącznie w celu odpowiedzi na wiadomość. Więcej w naszej polityce prywatności.

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.