Zostałaś świadkową? Zobacz, o czym musisz wiedzieć, aby być najlepszą świadkową na ślubie i weselu

,
swaidkowe na ślubie

Zostałaś świadkową? Zobacz, o czym musisz wiedzieć, aby być najlepszą świadkową na ślubie i weselu

Wysyłam
Oceny
5 (1 głosy/ów)

Z pełnieniem funkcji świadkowej wiąże się wiele obowiązków. To, czy zajmiesz się wszystkimi z nich zależy od Twoich ustaleń z parą młodą. Jednak dobrze, abyś miała świadomość czym zazwyczaj zajmuje się świadkowa na weselu.

Czym zajmuje się świadkowa na weselu?

Świadkowa powinna być przede wszystkim wsparciem dla panny młodej. Służyć jej radą, czasem i pomocą, kiedy będzie tego potrzebowała. Organizacja ślubu to bardzo piękny, ale też stresujący czas. Skoro zostałaś poproszona o bycie świadkową na ślubie i weselu, oznacza to, że jesteś dla panny młodej bliską osobą. Musi darzyć Cię zaufaniem, jeśli zdecydowała Ci się powierzyć tak ważną rolę. Czasami świadkowe boją się, że będą musiały poświęcać mnóstwo czasu na pomoc w organizacji ślubu. Często jednak wystarczy samo poczucie, że jesteś obok. Wysłuchasz, doradzisz, powiesz coś miłego, a być może pomożesz też pannie młodej rozwiązać problem, rozluźnić się albo zdystansować od stresującej sytuacji. Tylko albo aż tyle.

Jakie jednak są najczęściej wymieniane obowiązki świadkowej na ślubie i weselu?

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu

Świadkowa jest odpowiedzialna za organizację wieczoru panieńskiego. Na pewno dobrze znasz pannę młodą, ale jeśli nie jesteś pewna, jakie są jej oczekiwania co do tego wydarzenia, lepiej zacznij od zebrania informacji. Nie każda panna młoda marzy o hucznej imprezie w klubie z tłumem nieznajomych. Poza tym wśród gości na pewno chciałaby mieć swoje najbliższe przyjaciółki, a Ty być może nie wiesz, kogo warto zaprosić. Pamiętaj – pomysły wieczór panieński powinny być dopasowane do preferencji panny młodej, nie twoich!

Panna młoda może poprosić Cię również o pomoc w wyborze sukni ślubnej. Oczywiście nie jest to obowiązkowy punkt, a każda kobieta ma inny pomysł na to, z kim chciałaby się wybrać po zakup wymarzonej kreacji. W pracowni Suknie Boho odwiedzają nas panny młode z różnymi osobami towarzyszącymi, czasami zdarza się, że właśnie razem ze świadkową. Wspólny wybór sukni ślubnej może być cudowną okazją do spędzenia razem wyjątkowego czasu.

Nawet jeśli panna młoda nie chce od Ciebie pomocy w trakcie przygotowań, staraj się być dla niej wsparciem. Dopytuj, bądź zainteresowana, a w przed samym ślubem pomóż zadbać o jej dobre samopoczucie i  odrobinę się odstresować. Kilka dni przed ślubem, kiedy wszystkie działania przebiegają szalenie intensywnie, może się okazać, że Twoja pomoc będzie nieoceniona.

Jest jeszcze jedna rzecz. Jeśli panna młoda korzysta z usług wedding plannera, prawdopodobnie będzie on miał ze sobą kuferek ratunkowy, jeśli nie, Ty możesz zająć się jego przygotowaniem. Często takie koszyczki przygotowuje się w łazienkach dla gości, ale dobrze, aby panna młoda miała w pogotowiu również swój własny zestaw – tabletki uspokajające, plastry, igła i nitka, czy agrafka to tylko niektóre przybory, które okażą się niezbędne w kryzysowych sytuacjach.

three women holding bouquet of pink and red hybrid tea roses 1702374 scaled e1591543573150 Zostałaś świadkową? Zobacz, o czym musisz wiedzieć, aby być najlepszą świadkową na ślubie i weselu

Obowiązki świadkowej w dniu ślubu

Najwięcej obowiązków niesie ze sobą dzień ślubu. Tego dnia, nie możesz  przyjść na ślub jak każdy inny gość i po prostu oddawać się przyjemności zabawy, ale nie denerwuj się. Twoja rola również będzie przyjemna.

Dzień ślubu jest bardzo intensywny od samego rana, dlatego powinnaś towarzyszyć pannie młodej od jego początku. Być może będziecie się razem czesać i malować, a na pewno Twoja pomoc będzie nieoceniona podczas ubierania. W czasie ceremonii będziesz czuwała nad wyglądem panny młodej, pomagała ułożyć jej suknię i welon, opiekowała się bukietem, a po ceremonii, a czasie składania życzeń, razem ze świadkiem pomożecie odbierać kwiaty i prezenty od gości. Po życzeniach Waszym zadaniem jest opieka nad prezentami ślubnymi i przewiezienie ich w bezpieczne, wyznaczone miejsce.

Pora na wesele! Tutaj Twoje wsparcie będzie naprawdę potrzebne. Możesz pomóc znaleźć gościom ich miejsca, a w czasie przyjęcia to Ty staniesz się dla nich prawdziwym przewodnikiem. Właśnie do świadków najczęściej zwracają się goście, gdy mają jakiekolwiek problemy albo pytania. W czasie wesela będziesz też czuwać nad wyglądem panny młodej. Pomagać w poprawkach fryzury albo makijażu i kontrolować stan sukni ślubnej, a jeśli zdarzą się jakieś wypadki, na przykład suknie się rozerwie, pomożesz szybko rozwiązać problem.

Nawet jeśli panna młoda Cię o to nie poprosiła, sama zaoferuj swoje wsparcie i weź na siebie nadzorowanie działań usługodawców. Często w tle wydarza się mnóstwo sytuacji, które wymagają ingerencji pary młodej. Porozmawiaj ze świadkiem, podzielcie się zadaniami i zdejmijcie z głowy małżonków przynajmniej część stresów. Dowiedz się, jak wygląda scenariusz dnia ślubu, a jeśli panna młoda nie pomyślała o jego przygotowaniu, zajmij się tym razem z nią. Twoja pomoc będzie nieoceniona, a przejmując kontakt z obsługą sali weselnej, czy usługodawcami zapobiegniesz niepotrzebnemu angażowaniu pary młodej w różne sytuacje. Pod koniec wesela, gdy para młoda będzie żegnać gości, możesz pomóc im w zorganizowaniu lub nadzorowaniu transportu albo czuwać nad pozostawionymi rzeczami i nadzorować rozliczenia.

Czy jako świadkowa na ślubie i weselu musisz wypełniać wszystkie obowiązki?

Skoro panna młoda poprosiła Cię o bycie jej świadkową na ślubie i weselu, oznacza to, że chce, abyś towarzyszyła jej podczas przygotowań do ślubu, ale nie koniecznie, że oczekuje od Ciebie angażowania się we wszystkie wymienione obowiązki świadkowej. Coraz częściej panny młode włączają do przygotowań wedding plannerow. Przejmują oni na siebie wiele z obowiązków świadkowej na weselu, jak na przykład kontakt z usługodawcami, nadzór nad obsługą sali, czuwanie nad potrzebami gości, czy wszelkie kwestie rozliczeń z usługodawcami po zakończeniu przyjęcia. Być może panna młoda ma też inne przyjaciółki lub bliską rodzinę, która chętnie włączy się w przygotowania i z przyjemnością przejmie na siebie część obowiązków?

Ustal z panną młodą Twoją rolę w dniu ślubu. Dopytaj  czy chce twojej pomocy w przygotowaniach i szczerze powiedz, ile możesz poświęcić jej czasu.

 


 

Bycie świadkową na ślubie i weselu to prawdziwy zaszczyt. Niezależnie od tego, w czym będziesz pomagać pannie młodej w dniu ślubu, pamiętaj przede wszystkim o dowodzie osobistym! Gdy będziecie składali podpis na dokumentach, musicie okazać dowód, aby złożona przysięga została uznana za wiążącą.

Wysyłam
Oceny
5 (1 głosy/ów)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.