Ślub symboliczny – co to takiego? Dlaczego warto wziąć pod uwagę taki ślub?

Ślub symboliczny – co to takiego? Dlaczego warto wziąć pod uwagę taki ślub?

,

Ślub symboliczny – co to takiego? Dlaczego warto wziąć pod uwagę taki ślub?

Wysyłam
Oceny
5 (1 głosy/ów)

Coraz mniej par decyduje się wstąpić w związek małżeński. Liczba zawieranych małżeństw spada,  ale jednak wciąż nie brakuje osób, które marzą o pięknym przyjęciu i celebracji swojej miłości w wymarzonych okolicznościach, nawet gdy nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu wiążącego ich w świetle prawa.

Czym jest ślub symboliczny?

Pary młode decydują się na ślub symboliczny z różnych względów. Jedynym z nich jest brak formalnych ograniczeń, które narzuca ślub cywilny lub kościelny To właśnie takie śluby bardzo często widzimy na filmach. Ceremonie w kanionie albo na szczycie góry. Takie gdzie w orszaku ślubnym podążają pupile, w trakcie uroczystości nie brakuje żenujących anegdotek wtrącanych przez gości, a młodzi odczytują sobie słowa przysięgi małżeńskiej, które same napisali.

Ze ślubem symboliczny łączą się też często różne rytuały jak przysypywanie ziaren piasku, czy wiązanie dłoni. Marzycie o ślubie w ogrodzie, podczas którego wypowiecie do siebie romantyczne słowa przysięgi małżeńskiej, a może chcielibyście włączyć do przebiegu ceremonii Wasz własny rytuał – na przykład zasadzić razem drzewo? Kiedy mówimy o ślubie symbolicznym, wszystko jest możliwe!

Czy ślub symboliczny ma moc prawną?

Tak jak wspomniałam już wcześniej niestety, ślub symboliczny nie ma mocy prawnej. To oznacza, że jeśli chcecie być małżeństwem w świetle prawa, musicie stawić się również przed urzędnikiem i wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego lub złożyć przysięgę małżeńską przed księdzem w kościele. Ślub symboliczny jest jedynie ślubem umownym, gdzie dwie osoby i składają sobie nawzajem obietnicę, że chcą spędzić ze sobą życie.

Dlaczego pary młode decydują się na ślub symboliczny?

Powodów, dla których pary młode decydują się na ślub symboliczny, jest wiele. Dla niektórych zalegalizowanie związku w świetle prawa nie ma większego znaczenia. Kochają się, chcą być razem, a ślub postrzegają jako publiczną deklarację, że chcą spędzić ze sobą życie.  Inne pary młode traktują ślub symboliczny jako uzupełnienie cywilnego lub konkordatowego, dający im możliwość stworzenia dnia ślubu rodem ze swoich marzeń. Mają własne wyobrażenie tego momentu i przysięgi małżeńskiej, a standardową formę ślubu uważają za pozbawioną wyrazu, ale jednak zależy im na prawnym zalegalizowaniu związku.

couple facing each other 3361200 scaled e1591468123144 1 Ślub symboliczny – co to takiego? Dlaczego warto wziąć pod uwagę taki ślub?

Niektóre pary z różnych względów nie mogą wziąć ślubu cywilnego lub kościelnego, a mimo wszystko są razem i chciałaby złożyć sobie przysięgę małżeńską i przeżyć dzień ślubu. Dotyczy to na przykład par, gdzie jedna strona nie posiada rozwodu i nie może go otrzymać albo z różnych względów nie może uzyskać zgody na ślub. To też popularne rozwiązanie dla par jednopłciowych.

Ślub symboliczny jest traktowany także jako forma odnowienia przysięgi małżeńskiej w wybraną rocznicę lub po trudnych chwilach, które przeszło małżeństwo, dla podkreślenia trwałości związku.

Czy ślub symboliczny to ślub humanistyczny?

Ne do końca. Ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym, ale nie każdy ślub symboliczny jest ślubem humanistycznym. Obie nazwy nie powinny być używane zamiennie. Ślub humanistyczny to uroczystość przede wszystkim dla par, które utożsamiają się z myślą i bogatym nurtem humanistycznym. Ślub symboliczny to szersze pojęcie, w którym jednak zawiera się ślub humanistyczny.

Kto może udzielać ślubu symbolicznego?

Tak naprawdę każdy. Chociaż zazwyczaj jest to wykwalifikowany mistrz ceremonii posiadający doświadczenie w prowadzeniu rozmaitych uroczystości. Aby pełnić taką funkcję nie trzeba skończyć specjalnej szkoły albo kursu. Osoba ta nie udziela ślubu z mocą prawa, ale na pewno powinna dobrze czuć się prowadząc wystąpienia publiczne, a przede wszystkim mieć doświadczenie w prowadzeniu ślubu. Dla wielu par jest to bardzo stresujący moment. Osoba prowadząca ceremonię powinna być dla nich wsparciem i przeprowadzić parę przez ten proces, dbając jednocześnie, aby wszystko przebiegała bez zakłóceń zgodnie z oczekiwaniami pary młodej – to wymaga pewnej wprawy.

Ślub w ogrodzie i własny tekst przysięgi małżeńskiej – jak może wyglądać ślub symboliczny?

Ślub symboliczny można zorganizować niemal w dowolnej formie i miejscu. Chociaż od 2015 roku w Polsce możliwy jest cywilny ślub plenerowy, to jednak wymaga on zachowania odpowiedniej formy i spełnienia narzuconych wymogów. Nie może się on odbyć w każdym miejscu – musi ono sprzyjać zachowaniu powagi i podniosłości całego wydarzenia, a także gwarantować bezpieczeństwo uczestnikom. Jeśli urzędnik uzna, że wybrane przez parę miejsce nie spełnia tych wymagań, może odmówić udzielenia ślubu. Poza tym przy ślubie cywilnym w plenerze zachowywana jest tradycyjna formuła ślubu cywilnego, co nie odpowiada wszystkim parom młodym.

man and woman standing in front of brown grass field kissing 1573007 scaled e1591299535521 1 Ślub symboliczny – co to takiego? Dlaczego warto wziąć pod uwagę taki ślub?W przypadku ślubu symbolicznego ten problem nie występuje. Może to być ślub w ogrodzenie, na dachu budynku, na polanie w środku lasu albo w wodzie. Treść przysięgi małżeńskiej jest  w pełni dostosowana do Was i Waszych oczekiwań. Taka uroczystość to też pełna dowolność oprawy. Chętnie zamienilibyście typowo ślubne romantyczne utwory na rytmiczny rock’n roll albo ostre metalowe nuty? Nie ma problemu. Na ślub symboliczny możecie ubrać się tak jak chcecie – jeśli czujesz, że Twoja wymarzona suknia ślubna nie sprawdziłaby się przy tradycyjnej ceremonii, w tym przypadku możesz odrzucić wątpliwości i zorganizować wszystko, łącznie z Waszymi strojami po swojemu.

 

Ślub symboliczny ma bardzo osobisty wymiar. Jest w pełni spersonalizowany i dopasowany do wizji oraz oczekiwań pary młodej. To Wy decydujecie o przebiegu ceremonii, kształcie scenariusza, formie, w jakiej złożycie sobie przysięgę, a także o jej treści, na co nie macie wpływu podczas ceremonii cywilnej albo ślubu kościelnego. Jeśli marzycie o wyjątkowej uroczystości, gdzie wszystko włącznie ze słowami przysięgi małżeńskiej będzie wyglądało tak, jak to sobie wymarzyliście, ślub symboliczny będzie idealnym rozwiązaniem dla Was.

Wysyłam
Oceny
5 (1 głosy/ów)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.

Bezpłatne przymiarki!

Umów się na przymiarki w naszej pracowni w Warszawie!