Organizacja ślubu humanistycznego to krok, na który decyduje się coraz więcej Par Młodych. Jak wyglądają takie śluby i czym różnią się od innych?
Co to jest ślub humanistyczny?
Ślub humanistyczny jest alternatywną formą zawarcia związku małżeńskiego obok ślubu cywilnego, konkordatowego i kościelnego. Ceremonia taka przez Polskie Towarzystwo Racjonalistów określana jest jako rites de passage, czyli ceremonia przejścia. Jak sama nazwa wskazuje, odnosi się ona do humanizmu, który w centrum zainteresowania stawia człowieka. Jego potencjał, wartości i możliwość tworzenia. Uroczystość zorganizowana zgodnie z ideą humanizmu jest wyjątkowo indywidualna oraz w pełni dostosowana do oczekiwań zakochanych (co przejawiają m.in. własne słowa przysięgi małżeńskiej). To forma zawarcia małżeństwa, która staje się coraz popularniejsza na świecie, a także w Polsce.
Śluby humanistyczne a prawo
W świetle prawa polskiego ślub humanistyczny nie ma wiążącej mocy. Są jednak kraje, w których został już zalegalizowany. Są to na przykład Szkocja, Irlandia, Norwegia i USA. W Polsce pierwsza taka uroczystość odbyła się w 2007 roku i była zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów z udziałem przedstawiciela Szkockiego Towarzystwa Humanistycznego. Dla ważności związku jest jednak niezbędny również ślub cywilny. Pary Młode czasami decydują się na organizację go jedynie w obecności najbliższych osób i świadków, a dopiero ślub humanistyczny przygotowują z przepiękną oprawą. Tutaj warto pamiętać, że tych dwóch ceremonii wcale nie trzeba. Mistrz ceremonii może zacząć prowadzić uroczystość, wprowadzić gości i zadbać o całą oprawę, natomiast sam moment przysięgi przypadnie do poprowadzenia uprawnionemu do udzielenia ślubu z mocą prawa Urzędnikowi Stanu Cywilnego
Ślub humanistyczny – kim jest mistrz ceremonii i jak wyglądają takie śluby?
Może go udzielić w zasadzie każdy, jednak aby cała ceremonia ślubu była przygotowania z wyjątkową oprawą warto zadbać o to, aby poprowadził ją doświadczony celebrant, czyli mistrz ceremonii. Osoba posiadająca odpowiednie kompetencje zadba o każdy szczegół uroczystości oraz dostosuje ją do oczekiwań i marzeń pary oraz zapewni uroczystą formę. Celebrant może odczytywać teksty literacki albo na przykład stworzyć opowieść o miłości Młodej Pary.Ceremonia ślubu humanistycznego wygląda dokładnie tak, jak ją sobie zaplanujecie i wymarzycie. Może się ona odbyć w dowolnym miejscu. Nie ma tutaj żadnych formalnych ograniczeń co do lokalizacji, możecie więc zrealizować tutaj swoje rozmaite pomysły. W przypadku ślubu cywilnego w plenerze miejsce uroczystości musi zachować uroczystą formę zawarcia oraz gwarantować bezpieczeństwo wszystkim osobom. Jeśli planujecie połączyć te dwie formy, koniecznie weźcie to pod uwagę.Małżonkowie ceremonię ślubu humanistycznego przygotowują własne przysięgi, które zawsze budzą zachwyt i wzruszenie. To właśnie takie uroczystości widzimy bardzo często na filmach. Zakochani wypowiadają w pełni indywidualne słowa przysięgi małżeńskiej nawiązujące na przykład do tego, że zobowiązują się przynosić sobie tort czekoladowy na zgodę, wspólnie milczeć, gdy oboje tego potrzebują oraz przepraszać po kłótni, aby zawsze zakończyć konflikt zanim oboje pójdą spać. Te wszystkie wyznania będą w pełni zrozumiałe tylko dla dwojga kochających się ludzi połączonych wspólnymi zwyczajami i własną historią.
Organizacja ślubu humanistycznego
Ceremonię ślubu można zorganizować na przykład tak jak w przypadku ślubu cywilnego w plenerze. Warto pomyśleć o miejscu, w którym złożycie sobie przysięgę (jeśli zdecydujecie się na połączenie ślubu humanistycznego z cywilnym, będzie ono musiało spełnić niezbędne wymogi). Tak jak wspomniałam wcześniej, możecie zorganizować uroczystość na plaży, w lesie albo w jeszcze innym miejscu, gdzie tylko sobie wymarzycie. Warto pomyśleć również o krzesłach dla Was oraz gości, a także o dekoracjach. Pamiętajcie o nagłośnieniu – nawet jeśli planujecie małą uroczystość jest ono niezbędne.Śluby humanistyczne, z uwagi na to, że mogą odbyć się w dowolnym miejscu, często organizowane są w plenerze. Pogoda w Polsce jest jednak zmienna i lepiej mieć przygotowany alternatywny scenariusz na wypadek deszczu, który może pokrzyżować Wasze plany co do ceremonii ślubu. Jeśli całe wydarzenie odbędzie się przy jakimś obiekcie, możecie zaaranżować awaryjną przestrzeń wewnątrz, a gdy miejsce jest zupełnie oddalone od zabudowań, pomyślcie o namiocie. Jeśli chcecie, aby uroczystość poprowadził dla Was mistrz ceremonii pamiętajcie, aby odpowiednio wcześniej o skontaktować się z taką osobą i ustalić z nią wszystkie szczegóły ceremonii.
Ślub humanistyczny to przepiękne wydarzenie, ceremonia skrojona na miarę marzeń i oczekiwań, bardzo mocno kierująca uwagę na emocje, świat przeżyć i odczuć. Każda uroczystość jest inna, ale wspólną cechą każdej z nich jest to, że ma podkreślać wyjątkowy moment w życiu dwojga ludzi, jakim jest małżeństwo i wzmacniać więzy między ludźmi.Na takie ceremonie decydują się osoby, które nie pragną ślubu wyznaniowego i cywilnego lub z różnych przyczyn nie mogą go wziąć (na przykład rozwód, osoby tej samej płci). W przypadku ślubu cywilnego oczywiście rozwodnicy mogą ponownie wstąpić w związek małżeński jednak często sama ceremonia cywilna nie jest dla nich wystarczająca. W Polsce z takiej formy zawarcia związku małżeńskiego o korzystają zarówno pary polskie, jak i międzynarodowe.
[kkstarratings]