Coraz mniej par decyduje się wstąpić w związek małżeński. Liczba zawieranych małżeństw spada, jednak wciąż nie brakuje osób, które marzą o pięknym przyjęciu i celebracji swojej miłości w wymarzonych okolicznościach, nawet jeśli nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu wiążącego ich w świetle prawa.
Czym jest ślub symboliczny?
Pary młode decydują się na ślub symboliczny z różnych względów. Jednym z nich jest brak formalnych ograniczeń, które narzuca ślub cywilny lub kościelny. To właśnie takie śluby często widzimy na filmach – ceremonie w kanionie albo na szczycie góry, orszaki ślubne z pupilami, żenujące anegdotki wtrącane przez gości, a młodzi odczytują przysięgi małżeńskie, które sami napisali.
Ze ślubem symbolicznym często wiążą się różne rytuały, jak przysypywanie ziaren piasku czy wiązanie dłoni. Marzycie o ślubie w ogrodzie, podczas którego wypowiecie romantyczne słowa przysięgi małżeńskiej? A może chcielibyście dodać do ceremonii własny rytuał, na przykład zasadzić razem drzewo? W przypadku ślubu symbolicznego wszystko jest możliwe!
Czy ślub symboliczny ma moc prawną?
Tak jak wspomniano wcześniej, niestety ślub symboliczny nie ma mocy prawnej. To oznacza, że jeśli chcecie być małżeństwem w świetle prawa, musicie stawić się przed urzędnikiem i wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego lub złożyć przysięgę małżeńską przed księdzem w kościele. Ślub symboliczny to jedynie ślub umowny, podczas którego dwie osoby składają sobie nawzajem obietnicę, że chcą spędzić ze sobą życie.
Dlaczego pary młode decydują się na ślub symboliczny?
Powodów, dla których pary młode wybierają ślub symboliczny, jest wiele. Dla niektórych zalegalizowanie związku w świetle prawa nie ma większego znaczenia – kochają się, chcą być razem, a ślub postrzegają jako publiczną deklarację, że chcą spędzić ze sobą życie.
Inne pary młode traktują ślub symboliczny jako uzupełnienie ślubu cywilnego lub konkordatowego, dające im możliwość stworzenia dnia ślubu rodem ze swoich marzeń. Mają własne wyobrażenie tego momentu i przysięgi małżeńskiej, a standardową formę ślubu uważają za pozbawioną wyrazu, choć zależy im na prawnym zalegalizowaniu związku.
Niektóre pary z różnych względów nie mogą wziąć ślubu cywilnego lub kościelnego, a mimo to chcą złożyć sobie przysięgę małżeńską i przeżyć dzień ślubu. Dotyczy to na przykład par, gdzie jedna strona nie posiada rozwodu i nie może go uzyskać albo z różnych powodów nie może otrzymać zgody na ślub. To także popularne rozwiązanie dla par jednopłciowych. Ślub symboliczny bywa również formą odnowienia przysięgi małżeńskiej w wybraną rocznicę lub po trudnych chwilach, które przeszło małżeństwo, by podkreślić trwałość związku.
Czy ślub symboliczny to ślub humanistyczny?
Nie do końca. Ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym, ale nie każdy ślub symboliczny jest ślubem humanistycznym. Obie nazwy nie powinny być używane zamiennie. Ślub humanistyczny to uroczystość dla par, które utożsamiają się z myślą i nurtem humanistycznym. Ślub symboliczny to szersze pojęcie, w którym zawiera się również ślub humanistyczny.
Kto może udzielać ślubu symbolicznego?
Tak naprawdę każdy. Zazwyczaj jest to wykwalifikowany mistrz ceremonii, posiadający doświadczenie w prowadzeniu rozmaitych uroczystości. Aby pełnić taką funkcję, nie trzeba kończyć specjalnej szkoły czy kursu. Osoba ta nie udziela ślubu z mocą prawa, ale powinna czuć się swobodnie podczas wystąpień publicznych i mieć doświadczenie w prowadzeniu ślubów. Dla wielu par to bardzo stresujący moment, więc osoba prowadząca ceremonię powinna być dla nich wsparciem, przeprowadzając ich przez proces, dbając o to, by wszystko przebiegało bez zakłóceń i zgodnie z oczekiwaniami pary młodej – co wymaga pewnej wprawy.
Ślub w ogrodzie i własny tekst przysięgi małżeńskiej – jak może wyglądać ślub symboliczny?
Ślub symboliczny można zorganizować niemal w dowolnej formie i miejscu. Chociaż od 2015 roku w Polsce możliwy jest cywilny ślub plenerowy, wymaga on zachowania odpowiedniej formy i spełnienia narzuconych wymogów. Nie może odbywać się w każdym miejscu – musi sprzyjać zachowaniu powagi i podniosłości całego wydarzenia, a także gwarantować bezpieczeństwo uczestników. Jeśli urzędnik uzna, że wybrane miejsce nie spełnia tych wymagań, może odmówić udzielenia ślubu. Dodatkowo, przy cywilnym ślubie plenerowym zachowywana jest tradycyjna formuła, co nie odpowiada wszystkim parom młodym.
W przypadku ślubu symbolicznego ten problem nie występuje. Może to być ślub w ogrodzie, na dachu budynku, na polanie w środku lasu, a nawet w wodzie. Treść przysięgi małżeńskiej jest w pełni dostosowana do Was i Waszych oczekiwań. Taka uroczystość to również pełna dowolność w oprawie.
Chętnie zamienilibyście typowo ślubne, romantyczne utwory na rytmiczny rock’n roll albo ostre metalowe nuty? Nie ma problemu. Na ślub symboliczny możecie ubrać się tak, jak chcecie – jeśli czujesz, że Twoja wymarzona suknia ślubna nie sprawdziłaby się przy tradycyjnej ceremonii, w tym przypadku możesz odrzucić wątpliwości i zorganizować wszystko, łącznie z Waszymi strojami, po swojemu.
Ślub symboliczny ma bardzo osobisty wymiar. Jest w pełni spersonalizowany i dopasowany do wizji oraz oczekiwań pary młodej. To Wy decydujecie o przebiegu ceremonii, kształcie scenariusza, formie, w jakiej złożycie sobie przysięgę, a także o jej treści – czego nie możecie zmienić podczas ceremonii cywilnej albo ślubu kościelnego. Jeśli marzycie o wyjątkowej uroczystości, gdzie wszystko, łącznie ze słowami przysięgi, będzie wyglądało tak, jak to sobie wymarzyliście, ślub symboliczny będzie idealnym rozwiązaniem dla Was.
[kkstarratings]