Ślub w stylu vintage, czyli kilka słów o historii

Suknie Boho  /  Ślub w Stylu ...   /  Ślub w stylu vintage, czyli kilka słów o histor...
,

Ślub w stylu vintage, czyli kilka słów o historii

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Wyjątkowe momenty naszego życia wymagają wyjątkowych rozwiązań. Wiele osób, które na co dzień nie przywiązują wagi do małych spraw, staje się szczególnie wyczulonymi, jeżeli przychodzi do organizacji ślubu i wesela. Jest to jeden z najważniejszych dni w życiu i każdy drobiazg może mieć znaczenie. Całą organizację warto zacząć od wyboru stylu, motywu przewodniego, który będzie punktem wspólnym dla wszystkiego, co związane z uroczystością. Jednym z najbardziej popularnych stylów ślubnych ostatnich lat staje się styl vintage, zyskujący sławę nie tylko wśród najmłodszych par, ale także tych, którzy ślub biorą po wielu latach namysłu. Czym się on charakteryzuje?

Kilka słów o vintage

Vintage to moda, która w swoim założeniu kładzie nacisk na tradycję. Odwzorowywanie, czerpanie inspiracji z minionych epok. Przypominanie najważniejszych dokonań historii w zakresie architektury, stylu, mody czy samej sukni ślubnej. Stare zdjęcia, podniszczone rzeczy, głównie z drewna, finezyjne, choć zardzewiałe bibeloty, szkatułki swoją świetność mające dawno za sobą. Wszystko to składa się na estetykę vintage, która wkroczyła do wielu sfer naszego życia. Dużą w niej rolę odgrywa także czerń i biel, podobna do zdjęć i filmów sprzed stu lat. Jednak vintage nie musi odnosić się wyłącznie do lat sprzed II wojny światowej. W gruncie rzeczy to także estetyka lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych, a nawet siedemdziesiątych, która bywa nazywana estetyką retro. Całość doskonale komponuje się „na ślubnym kobiercu” – odpowiednio wykorzystana może dać niezapomniane wrażenia.

[ żródło: Pinterest.com ]

Ślub w dawnym stylu

Jaki zatem powinien być ślub w stylu vintage? Przede wszystkim spójny. Nie powinno się mieszać różnych epok. Mowa tu oczywiście o stylu vintage, a nie eklektycznym, który właśnie melanże stawia na pierwszym miejscu. W ślubnych dekoracjach królują stare drewniane skrzynki, zardzewiałe metalowe elementy, jak choćby serwetniki. Świetnym pomysłem są różnego rodzaju klucze i kłódki, które symbolizować mogą trwałość związku. Idealnym pomysłem jest użycie do dekoracji starych, najlepiej czarno-białych zdjęć rodzinnych. Wspaniałym tłem dla nich byłyby antyczne meble, toaletki, komody lub stoliki. Wokół możemy rozstawić starą maszynę do szycia czy pisania, listy na pożółkłym papierze czy parasolki. Kolorystycznie dominuje biel, czerń, beże oraz szarości. Kwiatowa dekoracja to przede wszystkim róże, ale także piwonie czy gipsówka. Uzupełnieniem dla dekoracji i miejsca będzie muzyka, koniecznie z dawnych lat i najlepiej puszczana z płyt winylowych.

[ żródło: Pinterest.com ]

A w co się ubrać, czyli słów kilka o sukniach ślubnych?

Suknie ślubne w stylu vintage powinny być długie, powłóczyste, mogą być skromne i zwiewne. Częstym elementem ozdobnym są koronki. Delikatne materiały oraz beże czy przydymiony róż sprawdzą się tutaj idealnie. We włosach rodzaj kapelusza lub klasyczna woalka z finezyjnym wykończeniem – oto elementy dobrze odwzorowanego stylu vintage. W stylizacji sprawdzi się także długi welon. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie starej sukni ślubnej kogoś z rodziny. Przerobienie jej nie powinno być dużym problemem, a nowe życie tchnięte w stare ubranie sprawi, że Panna Młoda niemal niezauważalnie – ale za to jak szykownie! – wpasuje się w charakter całego wesela. Wśród dodatków do ubioru najlepiej postawić na ozdobne elementy wykorzystujące piórka i wstążki. Wiązanka powinna być okazała. Najlepiej z róż jasnych lub w ich naturalnym, przydymionym kolorze. W stylu vintage wyjątkowo rozkwitają kamienie szlachetne z królewskim diamentem na czele. Ciekawą odmianą może być także połączenie pereł z piórami. Panowie klasyczną elegancję mogą łamać finezyjną kamizelką oraz kaszkietem. Raczej powinni unikać krawatów.

[ żródło: Pinterest.com ]

Gdzie się pobrać, czyli o miejscu na ślub w stylu vintage?

Miejscem ślubów vintage mogą być przeróżne budynki, których istnienie zlewa się z naturą. Doskonały będzie choćby stary młyn nad rzeką czy wiejska chata, jednak najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie czegoś na kształt dawnego zajazdu, w którym komody i stoły już na pierwszy rzut oka będą przywodziły lata dwudzieste minionego wieku, do których styl ten najczęściej nawiązuje. Oczywiście w późniejszych odmianach możemy pozwolić sobie na drobne modyfikacje oraz zabawy estetyką, jednak klasyczny ślub vintage nie może się obejść bez naturalnego entourage ‘u.
Sukienki ślubne, garnitury Pana Młodego, otoczenie oraz miejsce, to wszystko musi współgrać, aby ślub i wesele w stylu vintage mogło uchodzić za udane. Styl ten to fantazyjna kompozycja lat minionych przeniesionych na grunt czasów nam współczesnych. To czar i urok lat dwudziestych i trzydziestych, okresu międzywojnia, który okrył się sławą wyrosłą na zgliszczach drugiej wojny światowej. To znów delikatność i powab dam, które mogą w istnie doniosłym stylu zaprezentować grację i szyk. Ale to także fantazja panów, którzy łobuzerskim spojrzeniem wyglądają zza dżentelmeńskich ram. Elegancja z nutką krnąbrności, połączenie jakie styl vintage wprost uwielbia.

 

[źródło: Pinterest.com]

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.