Z czym wiąże się zmiana nazwiska? Wymiana dokumentów po ślubie

,
Z czym wiąże się zmiana nazwiska

Z czym wiąże się zmiana nazwiska? Wymiana dokumentów po ślubie

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Organizacja ślubu i wesela jest tak absorbująca, że naprawdę łatwo zapomnieć o tym, że po ślubie, zwłaszcza jeśli nastąpiła zmiana nazwiska, trzeba załatwić jeszcze kilka ostatnich formalności.

Wasz wielki dzień już za Wami. Ty założyłaś na siebie wymarzoną suknię ślubną, a Twój mąż zapewne wyglądał niesamowicie przystojnie w swoim garniturze. Ponieważ suknie ślubne to moja codzienność, ten temat jest mi szczególnie bliski i mam wielką nadzieję, że Twoja kreacja była wyjątkowa. Na pewno wszyscy bawili się cudownie, a Wy macie głowy pełne niezwykłych wspomnień z tego wydarzenia.

Kto w takiej chwili chciałby w ogóle myśleć o przyziemnych sprawach codzienności?

Czy konieczna jest wymiana dokumentów po ślubie?  Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Przygotowałam dla Was przydatną ściągawkę.

  • Zmiana dowodu osobistego

Wymiana dowodu osobistego to pierwsza rzecz, o której powinniście pomyśleć, w przypadku zmiany nazwiska po ślubie. Zmiana nazwiska to temat, o którym pisałam już w tym artykule, dlatego, jeśli jesteście ciekawi, jakie są dozwolone konfiguracje, zajrzyjcie i poznajcie wszystkie warianty. Czy wiedzieliście, że mężczyzna może przyjąć nazwisko żony?

Chociaż jest to możliwe, wciąż to kobiety częściej decydują się na przyjęcie nazwiska męża. Wracając do formalności – zmiana dowodu osobistego wymaga wniosku, który możecie złożyć w dowolnym urzędzie na terenie kraju, a jeśli posiadacie profil zaufany, możecie zrobić to przez Internet. Pamiętajcie, że dowód powinien zostać wymieniony jak najszybciej. Na nowy dokument będziecie musieli poczekać do 30 dni od złożenia wniosku. Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Za tę usługę nie zapłacicie ani złotówki – jego wymiana jest bezpłatna.

  • Wymiana prawa jazdy

Wymiana prawa jazdy również powinna nastąpić jak najszybciej, gdy nastąpiła  zmiana nazwiska. Wniosek o wymianę prawa jazdy powinniście złożyć osobiście, ale możecie też wysłać go pocztą. Dokąd? Do urzędu miasta w waszej dzielnicy (jeśli mieszkacie w mieście na prawach powiatu), do urzędu dzielnicy (jeśli mieszkacie w Warszawie) albo do starostwa powiatu (w pozostałych przypadkach). Zanim jednak złożycie dokumenty, upewnijcie się, że Wasze badania lekarskie i psychologiczne są jeszcze ważne. Wymiana prawa jazdy jest płatna, a jej koszt to teraz 100,50 zł.

Sposób płatności (najczęściej w kasie lub na konto bankowe) jest ustalany przez poszczególne urzędy, dlatego przed złożeniem wniosku zadzwońcie do konkretnej jednostki administracyjnej, aby uzyskać dokładną informację. Na prawo jazdy poczekacie około 9 dni roboczych, ale w szczególnych przypadkach czas ten może wydłużyć się do dwóch miesięcy.

  • Powiadomienie pracodawcy, Urzędu Skarbowego i ZUS

Zmiana nazwiska po ślubie oznacza też koniczną poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jesteście zatrudnieni, obowiązek ten przechodzi na pracodawcę, dlatego pamiętajcie – gdy nastąpiła zmiana nazwiska, musicie przekazać tę informację również w pracy. Gdy prowadzicie własną działalność, ta powinność należy do Was. Przedsiębiorca posiadający wpis do CEIDG, może to zrobić samodzielnie przez Internet. Na zgłoszenie zmian jest 7 dni.

  • Wymiana paszportu

Jeśli nie posiadacie paszportu lub jest on nieważny, obowiązek zmiany Was nie dotyczy. Na wymianę paszportu macie na to 30 dni, jeśli mieszkacie w Polsce i 90 dni, jeśli na co dzień żyjecie za granicą. Czas na złożenie dokumentu liczy się od momentu sporządzenia aktu małżeństwa. Koszt wyrobienia nowego paszportu to 140 zł, ale w przypadku zmiany danych po ślubie zapłacicie mniej. Informację o dokładnej wysokości zniżki w danej chwili udzielają punkty paszportowe, a sam wniosek możecie złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce.

  • Wymiana dowodu rejestracyjnego

Jesteście właścicielami pojazdu? Powinniście wymienić także dowód rejestracyjny. Na wymianę dowodu rejestracyjnego zgodnie z prawem mamy 30 dni od zmiany danych osobowych, czyli także w przypadku gdy nastąpiła zmiana nazwiska po ślubie. Wymiana dowodu rejestracyjnego to koszt 54,50 zł, a opłaty dokonacie, zależnie od urzędu, w kasie lub na rachunek bankowy. Wszelkie dokumenty złożycie w starostwie właściwym ze względu na Wasze miejsce zamieszkania. Również tam odbierzecie gotowy dokument.  

  • Bank, ubezpieczenia zdrowotne oraz inne polisy

Jeśli posiadasz konto w banku, również tam musisz się udać po zmianie nazwiska. Na pewno konieczne będzie wyrobienie nowej karty i podanie nowego wzoru podpisu. Ta sama kwestia dotyczy również wszelkich ubezpieczeń zdrowotnych oraz innych polis, w które podane jest nieaktualne już nazwisko.

  • Inne miejsca

– media społecznościowe, e-mail – w czasach, gdy nasze życie online jest równie ważne, to co offline nie można zapomnieć o zmianie danych również na wszelkich profilach w mediach społecznościowych, założeniu nowego adresu e-mail, zmianie podpisu w stopkach i wszelkich innych miejscach, w których pojawiają się nasze dane.

– wizytówki, pieczątki i wszelkie inne elementy, których używamy w codziennej pracy.

– umowy – kredytu, wynajmu mieszkania, związane z wszelkimi usługami i abonamentami (telefonicznym, telewizyjnym, na dostawę usługi dostępu do sieci, na siłownię). Wszelkie umowy, na których figuruje dotychczasowe nazwisko, muszą zostać zaktualizowane.

– karty lojalnościowe – ta sama kwestia dotyczy wszelkich programów lojalnościowych, karnetów oraz kart.

– bilety komunikacji miejskiej

– przychodnia zdrowia,

– szkoła dzieci – jeśli macie dzieci, pamiętajcie, aby przekazać informację o zmianie nazwiska do szkoły lub przedszkola.

– licencje – jeśli do wykonywania zawodu potrzebujecie licencji, pamiętajcie, aby również tam zmienić dane.

– ważne dokumenty – jeśli posiadacie dokumenty wymagające zmian w formie notarialnej, jak na przykład testament lub akty własności, nie zapomnijcie zgłosić się do Waszego prawnika.

Jeśli zastanawiacie się, czy wymieniliście wszystko, przejrzycie zawartość swojej teczki z dokumentami oraz portfela. Nie przejmujcie się – przez jakiś czas na pewno będziecie jeszcze odkrywać miejsca, w których zapomnieliście zaktualizować danych.

Pamiętajcie jednak, aby nie odkładać wymiany dokumentów na później. Szczególnie tych najważniejszych, których wymiana, gdy nastąpiła zmiana nazwiska, jest wymagana przez prawo – na ich zmianę wcale nie ma aż tak dużo czasu!

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.