Ślub za granicą – czy jest ważny w Polsce? Jak zorganizować ślub za granicą

,

Ślub za granicą – czy jest ważny w Polsce? Jak zorganizować ślub za granicą

Wysyłam
Oceny
4 (1 głosy/ów)

Ślubne marzenia dla każdego będą inne. Jedni chcą tradycyjnego ślubu i klasycznej białej sukni, inni ceremonii w gronie najbliższych na piaszczystej plaży w Polsce albo… na drugim końcu świata, na egzotycznej rajskiej wyspie. Jeśli Wasze oczekiwania co do miejsca ceremonii wykraczają poza granice Polski, z pewnością myśleliście już o tym, jak zorganizować ślub za granicą. Jednak czy realizacja takiego pomysłu jest w ogóle możliwa?

Jak wziąć ślub za granicą? Organizacja ślubu za granicą

Organizacja ślubu za granicą jest możliwa i coraz więcej par się na nią decyduje, jednak z pewnością pochłania ona więcej czasu niż przygotowanie ceremonii w Polsce. Skąd pomysł na ślub za granicą? Powody dla każdej z Par będą inne. Jedni marzą o niezapomnianej uroczystości, inni pragną wyjść poza schematy i zamiast wielkiego, wystawnego przyjęcia wolą skromną ceremonię, a niektórzy pragną po prostu gwarancji słonecznej pogody. Ślub za granicą to również doskonały pomysł na połączenie ceremonii i podróży poślubnej, a dla wielu par jest też wyjątkową okazją do zorganizowania podróży życia.

Śluby za granicą mogą odbywać się na terenie Unii Europejskiej lub w krajach leżących poza jej granicami. Wszystko zależy od oczekiwań Pary Młodej oraz budżetu. Im dalej, tym droższe bilety, jednak często też mniejsze koszty organizacji całej uroczystości. Decyzja należy do Was, a kiedy wybierzecie wymarzony kraj wytypujcie konkretne miejsce ceremonii oraz ewentualnego przyjęcia (plaża, ogród, klif, zamek, winnica, kościół), a także termin i liczbę osób, które chcecie ze sobą zabrać.

Skoro wiemy już, że ceremonia poza granicami kraju jest możliwa do zrealizowania pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ślub możecie wziąć za granicą, aby był on ważny również w Polsce.

Czy ślub cywilny za granicą będzie ważny w Polsce?

Gdy oboje jesteście obywatelami Polski i  planujecie ślub cywilny za granicą, najpierw musicie, tak samo jak w przypadku organizacji ślubu w Polsce, zająć się dopełnieniem formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przede wszystkim będziecie potrzebowali zaświadczenia, że zgodnie z polskim prawem możecie zawrzeć związek małżeński. Takie zaświadczenie można uzyskać w dowolnym urzędzie na terenie naszego kraju i jest ono ważne przez 6 miesięcy. Ubiegając się o jego wydanie konieczne jest złożenie wniosku oraz wszelkich wymaganych dokumentów, o których pisałam Wam tutaj, we wpisie poświęconym formalnościom przy ślubie cywilnym. Jeśli planujecie ślub w konsulacie, warto pamiętać, że będziecie musieli osobiście złożyć przed konsulem zapewnienie, że nie wiecie o żadnych okolicznościach uniemożliwiających zawarcie małżeństwa co najmniej 30 dni przed wyznaczoną datą, ale jednocześnie nie wcześniej niż 6 miesięcy przed ślubem. Czekają Was więc dwie podróże do miejsca, w którym planujecie ślub. Pamiętajcie również, aby zapytać w konsulacie, w którym planujecie ceremonię, o wszelkie wymogi oraz upewnić się co do listy koniecznych do dostarczenia dokumentów – w tych miejscach różne są na przykład wymogi co do liczby gości, którzy mogą być obecni podczas ceremonii zawarcia małżeństwa.

2 1 1024x683 Ślub za granicą – czy jest ważny w Polsce? Jak zorganizować ślub za granicą

Jeśli jednak planujecie ślub cywilny za granicą, ale nie w konsulacie, a w urzędzie danego kraju, na pewno powinniście zwrócić się z prośbą do urzędu właściwego ze względu na miejsce uroczystości lub do polskiego konsulatu znajdującego się na terenie wybranego przez Was kraju o udzielenie informacji na temat wymogów formalnych co do zawarcia małżeństwa. Przepisy prawa nawet na terenie Unii Europejskiej mogą się różnić między sobą, a każdy kraj będzie miał swoje wymagania co do dokumentów. Mogą być odmienne nawet pomiędzy regionami!

W urzędzie dowiecie się dokładnie jakie dokumenty są wymagane do zawarcia związku. Małżeństwo legalnie zawarte przed urzędnikiem innego kraju może zostać zalegalizowane w Polsce, jednak wymaga ono zarejestrowania (gdy mówimy o małżeństwach tej samej płci, obowiązują w tym przypadku inne zasady). Jeśli małżeństwo zostanie zawarte w kraju innym niż kraj pochodzenia małżonków, w przypadku ślubu, który nie został zawarty w konsulacie, musicie zarejestrować go w USC w Polsce. W tym celu będziecie musieli dostarczyć do właściwego urzędu następujące dokumenty: oryginał aktu małżeństwa, jego tłumaczenie przysięgłe na język polski, dowody osobiste poświadczające Waszą tożsamość do wglądu.

W przypadku jakichkolwiek pytań nie bójcie się kontaktować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Polsce oraz polskimi ambasadami i konsulatami znajdującymi się na terenie krajów, które rozważacie jako miejsce do organizacji ślubu za granicą.  Koniecznie pamiętajcie też o tym, aby posiadać ważny dowód i paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana do pobytu w danym kraju.

Ślub kościelny za granicą

Jeśli natomiast chodzi o ślub kościelny za granicą, jego organizacja również jest możliwa poza terytorium Polski. Kiedy na co dzień żyjecie w Polsce, będziecie musieli dopełnić wszelkich formalności w Waszych parafiach i ubiegać się u duszpasterza o licencję na wzięcie ślubu w innej parafii, czyli parafii znajdującej się poza granicami kraju. Także w tym przypadku należy spełnić wszelkie wymagania, zupełnie jakbyście przygotowywali się do ślubu w Polsce. Muszą zostać wygłoszone zapowiedzi, niezbędne jest również odbycie spotkań w poradni rodzinnej oraz rozmowa z duszpasterzem. Licencje na ślub za granicą wydawane są na ślub w konkretnej parafii i muszą być uwiarygodnione przez Kurię danej diecezji. Potrzebna będzie również zgoda proboszcza parafii znajdującej się w kraju, w którym planowany jest ślub na organizację ceremonii w jego kościele oraz informacje o dostępności i rezerwacji wybranego terminu. Czasami ksiądz w parafii zlokalizowanej za granicą może poprosić o przedstawienie dodatkowych dokumentów.

W przypadku ceremonii humanistycznej i symbolicznej nie musicie spełniać wymogów formalnych, ponieważ mają one jedynie charakter symboliczny.

3 1024x576 Ślub za granicą – czy jest ważny w Polsce? Jak zorganizować ślub za granicą

Ślub i wesele za granicą – z rodziną, czy tylko we dwoje?

Liczba gości w przypadku ślubu za granicą zazwyczaj i tak jest ograniczona – zostają jedynie najbliższe osoby, w tym świadkowie, których obecność jest wymagana podczas ślubu. Czasami pary decydują się na ceremonię tylko we dwoje, biorąc za świadków na przykład fotografów.  Na informację o tym, że chcecie wziąć ślub za granicą, najbliżsi mogą zareagować bardzo różnie – czasami brakiem zrozumienia i akceptacji takiej decyzji. Tutaj kluczem będzie rozmowa o wątpliwościach i wzajemnych oczekiwaniach. Oczywiście dla tej sytuacji są różne rozwiązania, zależne od dostępnych funduszy, które zamierzacie przeznaczyć na ślub i relacji z bliskimi. Być może będziecie mogli zabrać najbliższych ze sobą, a jeśli nie macie takiej możliwości, jednym z wyjść będzie na przykład przygotowanie przyjęcia dla bliskich osób po powrocie, aby również mogły uczestniczyć w świętowaniu tego wyjątkowego dnia.

Organizacja ślubów i wesel za granicą

Zależnie od liczby osób, miejsca, w którym planowana jest ceremonia oraz przebiegu całej uroczystości jej koszty i proces skomplikowania organizacji może być różny. Wszystko zależy od kraju, dodatkowych atrakcji, liczby zaproszonych osób, czasu pobytu oraz wielu innych czynników. W Polsce działa wiele firm, które zorganizują za was ślub i wesele za granicą, nie tylko w Europie, ale również w wielu egzotycznych miejscach na świecie, więc jeśli nie macie wystarczająco dużo czasu lub  przeraża Was proces organizacji ślubu za granicą, ale nie chcecie rezygnować ze swojego marzenia, możecie skorzystać z ich usług. Oferują one różne usługi, a wśród nich znajdziecie takie opcje jak: ślub cywilny za granicą, ceremonia kościelna oraz ślub symboliczny.  Pamiętajcie jednak najpierw, aby zweryfikować rzetelność takiej firmy.

Ślub za granicą to wyjątkowy pomysł, który z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem i chociaż jego organizacja jest nieco bardziej wymagająca niż przygotowanie podobnej ceremonii w kraju, to dla spełnienia marzeń warto się na nie zdecydować ?

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
4 (1 głosy/ów)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.