Zmiana nazwiska po ślubie

,
zmiana nazwiska po ślubie - zmiana danych po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Nasze imię i nazwisko to część naszej tożsamości. Towarzyszą nam od urodzenia, a my jesteśmy z nimi nieodłącznie kojarzeni. Chociaż zdarzają się sytuacje zmiany danych z różnych innych względów, to jednak najczęściej powodem jest zmiana nazwiska po ślubie.

Zmiana nazwiska po ślubie – możliwe opcje

Zmiana danych po ślubie najczęściej dotyczy kobiet – to właśnie one zazwyczaj decydują się na przyjęcie nazwiska męża, chociaż nie jest to jedyna opcja, o czym jednak nie wszyscy mają tego świadomość. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję jakie nazwisko pragniesz nosić po ślubie zapoznaj się ze wszystkimi możliwymi opcjami.

  • Brak zmiany danych po ślubie

Być może nie każdy o tym wie, ale po ślubie małżonkowie mogą zostać również przy swoich nazwiskach, które nosili przed zawarciem związku małżeńskiego. Czy ma to jakiś wpływ na ważność związku – nie. Po prostu każde z Was będzie używało nazwiska, którym posługiwało się do tej pory.

  • Przyjęcie nazwiska drugiego małżonka

Zmiana nazwiska po ślubie i przyjęcie nazwiska, które dotychczas nosiło jedno z małżonków to najpopularniejsza opcja, z której korzysta najwięcej kobiet, przyjmując nazwisko męża. Odwrotna sytuacja również jest możliwa, jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej. Panowie raczej niechętnie decydują się na przyjęcie nazwiska swojej małżonki.

  • Dodanie do dotychczasowego nazwiska drugiego członku

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z dnia 25 lutego 1964 roku nazwisko może mieć dwa człony, które będą ułożone w dowolnej kolejności. Dokonując zmiany nazwiska po ślubie  możemy dodać więc nazwisko męża do naszego, jako drugi człon albo odwrócić ich kolejność tak, aby to nazwisko małżonka było na początku, przed naszym. Nazwiska dwuczłonowe zapisujemy z łącznikiem.

Oświadczenie o zmianie nazwiska, jakie każde z Was będzie nosiło po ślubie, składacie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego podczas ustalania wszelkich formalności. Jeśli nie złożycie takiego oświadczenia, każde z Was pozostanie przy własnym nazwisku.

adult bride child 1250452 1 1024x683 Zmiana nazwiska po ślubie

Co w przypadku nazwiska dla dzieci? Jeśli małżonkowie zdecydowali, że po ślubie zostaną przy swoich własnych nazwiskach albo jedno z nich postanowi przyjąć nazwisko dwuczłonowe, podczas wizyty w urzędzie muszą złożyć również oświadczenie w sprawie nazwiska, jakie będzie nosiło ich potomstwo. Jeśli to oświadczenie nie będzie zgodne, przyszłe dziecko zrodzone z tego związku będzie nosiło nazwisko składające się z dwóch członów, czyli nazwiska matki, do którego zostanie dodane nazwisko ojca.

Zmiana nazwiska po ślubie – czy nazwisko można później zmienić?

Jeśli jakiś czas po ślubie zmienicie zdanie i zechcecie zmienić nazwisko również macie taką możliwość. Wystarczy jedynie złożyć oświadczenie o zmianie nazwiska i zamieścić w nim powody, które kierują Wami przy podjęciu takiej decyzji. Co ważne, gdy któreś z rodziców zmieniło nazwisko zmiana ta, za zgodą drugiego rodzica, rozciąga się również na ich wspólne dzieci dopóki nie ukończyły one 13-stego roku życia. Później wymagana jest również ich zgoda.

Zmiana dokumentów po ślubie – gdzie trzeba zgłosić zmianę danych po ślubie?

Zmiana nazwiska po ślubie pociąga za sobą konieczność dopełnienia pewnych formalności – zmiana dokumentów po ślubie jest konieczna, a o wymianę niektórych z nich musisz zadbać od razu.  O czym na pewno musisz pamiętać? Najważniejsza jest wymiana dowodu osobistego i powinien on zostać wymieniony niezwłocznie po ślubie. Wniosek o jego zmianę złożysz w dowolnym urzędzie na terenie Polski albo przez Internet. Wymiana dowodu osobistego po ślubie  jest bezpłatna.

close up document fountain pen 48148 1024x681 Zmiana nazwiska po ślubie

Jeśli posiadasz prawo jazdy, także jego wymiana jest niezbędna. Zmiana tego dokumentu jest płatna, a płatność zależnie od zasad ustalonych w urzędzie może być wymagana w kasie lub na konto bankowe. Koszt wydania nowego dokumentu to 100,50 zł. Do tego należy doliczyć również koszt badań lekarskich (jeśli straciły ważność). Kiedy wymienić prawo jazdy? Prawo jazdy powinno zostać wymienione jak najszybciej. Z kierowaniem pojazdami wiąże się konieczność wymiany jeszcze jednego dokumentu – dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jest to konieczne w przypadku  właścicieli lub współwłaścicieli pojazdów. Na wymianę dokumentu mamy czas do 30 dni od zmiany danych. Wymiana dowodu rejestracyjnego jest również płatna, a jej koszt to 54,50 zł. Także w tym przypadku opłatę możemy wnieść w kasie urzędu lub na rachunek bankowy

Zmiana danych po ślubie – pozostałe formalności po ślubie

Zmiana dokumentów po ślubie obejmuje również wymianę paszportu. Wniosek musi zostać złożony nie później niż 30 dni po zmianie nazwiska po ślubie, gdy mieszkasz w Polsce, oraz nie później niż 90 dni, jeśli mieszkasz za granicą. Wniosek można złożyć w każdym z punktów paszportowych zlokalizowanych na terenie Polski. Koszt wydania to 140 zł, ale jeśli powodem jest zmiana dokumentów po ślubie można uzyskać od tej ceny zniżkę, która jest ustalana indywidualnie. Oczywiście, jeśli nie masz ważnego paszportu albo nie posiadasz paszportu w ogóle, nie musisz zmieniać tego dokumentu.

O zmianie nazwiska po ślubie należy również poinformować pracodawcę, który w naszym imieniu poinformuje o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą, o zawiadomienie ZUS-u musisz zatroszczyć się we własnym zakresie. Musisz również zaktualizować dane w Urzędzie Skarbowym. Jeśli posiadasz wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej możesz to zrobić samodzielnie przez nowelizację wpisu. W tym przypadku na zgłoszenie aktualizacji mamy 7 dni.

Ostatnią instytucją, w której niezwłocznie po ślubie trzeba dopełnić wszystkich formalności związanych ze zmianą danych jest bank. Zmiana nazwiska po ślubie wymaga zgłoszenia w banku. Konieczna będzie również wymiana karty i przedstawienie nowego wzoru podpisu.

Jakie jeszcze dokumenty należy wymienić gdy nastąpiła zmiana danych po ślubie? Wszelkie karty lojalnościowe, umowy na rozmaite usługi np. telefon, czy Internet, karty lojalnościowe oraz wszelkie karnety na siłownię, czy do bibliotek.

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.