Urlop okolicznościowy na ślub. Czy można dostać dodatkowy urlop na ślub?

,
Urlop okolicznościowy na ślub. Czy można dostać dodatkowy urlop na ślub?

Urlop okolicznościowy na ślub. Czy można dostać dodatkowy urlop na ślub?

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Organizacja ślubu pochłania dużo energii, ale także czasu, który może okazać się niewystarczający do  dopięcia na ostatni guzik najważniejszych kwestii. Jednak czy konieczne jest od razu wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego? Niekoniecznie –  prawo pracy przewiduje też urlop okolicznościowy, który możecie wykorzystać właśnie na załatwienie spraw związanych z organizacją ślubu.

Kodeks Pracy a urlop okolicznościowy na ślub.

 

W polskim Kodeksie Pracy znajdziemy tajemnicze pojęcie „zwolnienie od pracy”. Czy to sformułowanie przywołujące w głowie analogię do  „zwolnienia z pracy” ma cokolwiek wspólnego ze ślubem?

Bardzo dużo! Sytuacje, w których można zwolnić pracownika od pracy, określane są jako urlopy okolicznościowe, a ich szczegółową listę określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Poza sytuacjami takimi jak stawienie się na wezwanie organu samorządu terytorialnego, sądu, policji, czy przeprowadzania obowiązkowych badań ustawodawca wziął pod uwagę również wszelkie istotne w naszym życiu sytuacje rodzinne.

Urlopy okolicznościowe to dodatkowe dni – jeden lub dwa, które zależnie od okoliczności może otrzymać pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Jedną z takich specjalnych sytuacji jest właśnie zawarcie małżeństwa. Urlop na ślub możemy otrzymać w wymiarze jednego lub dwóch dni. Od czego zależy ile dni urlopu okolicznościowego nam przysługuje?

 

Urlop na ślub i urlop okolicznościowy na ślub dziecka – ile dni urlopu?

 

Zastanawiasz się, ile dni urlopu okolicznościowego na ślub możesz otrzymać w przypadku własnego ślubu? Zgodnie z ustawą pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy swojego pracownika w przypadku jego ślubu na czas dwóch dni.

Czy urlop na ślub w wymiarze dwóch dni to dużo, czy mało? Na pewno warto się cieszyć, że w ogóle otrzymujemy bonusowy urlop. Dodatkowe dni można przeznaczyć na dopięcie na ostatni guzik wszelkich detali, wykorzystać je na nieprzewidziane sytuacje albo… uszycie sukni ślubnej. Tak! W moim atelier Suknie Boho Twoją wymarzoną suknię uszyjemy właśnie w 1- 2 dni. Brzmi nieprawdopodobnie? Bardzo często to słyszę, ale taka jest prawda! Możemy uszyć suknię nawet bardzo blisko daty ślubu, a wtedy wykorzystanie urlopu na ślub będzie szczególnie dobrze umotywowane.

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje również rodzicom pary młodej. Kiedy to nie wy, ale Wasi potomkowie zamierzają wstąpić w związek małżeński, możecie otrzymać urlop na ślub dziecka w wymiarze jednego dnia.

 

Urlop okolicznościowy na ślub. Czy można dostać dodatkowy urlop na ślub 2 Urlop okolicznościowy na ślub. Czy można dostać dodatkowy urlop na ślub?

 

Kiedy można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub?

 

Czy jest jakiś konkretny termin, w którym można wykorzystać urlop okolicznościowy na ślub? Chociaż to sam pracownik wskazuje, kiedy chciałby wykorzystać wolne dwa dni, to jednak powinny one pozostawać w związku z datą samego zdarzenia, czyli ślubu.   Nie muszą to być dosłownie dwa dni przed samą ceremonią. Możesz przeznaczyć ten czas właśnie na szycie lub poprawki sukni ślubne blisko daty ślubu, ale także  na wizytę w urzędach i dopełnienie wszelkich formalności, takich jak wymiana dokumentów, już po ślubie. Najważniejsze, aby wykorzystanie urlopu okolicznościowego pozostawało w bliskim związku czasowym z samym ślubem.

Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty musisz wymienić po ślubie, zajrzyj do tego artykułu, gdzie opisałam najważniejsze dokumenty konieczne do wymiany i związane z nimi formalności.

 

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub

 

W jaki sposób złożyć wniosek o urlop okolicznościowy? Tak samo, jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, urlop okolicznościowy może być udzielony na podstawie pisemnego wniosku, do którego należy dołączyć dokument uzasadniający jego przyznanie. Ponieważ jednak nie jesteście  w stanie od razu dołączyć aktu małżeństwa do wniosku, gdy tylko go otrzymacie, powinniście udostępnić go pracodawcy do wglądu, a jego kopia powinna zostać podpięta pod złożony wcześniej wniosek.

 

Czy można otrzymać urlop okolicznościowy na ślub kościelny?

 

Pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę urlop okolicznościowy przysługuje w przypadku, gdy małżeństwo pociąga za sobą skutki cywilnoprawne. W praktyce oznacza to, że jest to urlop na ślub cywilny oraz konkordatowy. Ślub wyznaniowy, czyli zawierany jedynie przed duchownym, nie jest podstawą do uzyskania urlopu okolicznościowego.

Pamiętajcie – urlop okolicznościowy nie jest wliczany do urlopu wypoczynkowego. To określone przez Kodeks Pracy dwa dodatkowe dni, które możecie wykorzystać na załatwienie różnych spraw związanych z organizacją ślubu. Ważne! Nie musicie wykorzystywać dwóch dni od razu, możecie je wybrać również pojedynczo.

 

Mam nadzieję, że z dobrą organizacją czasu uda Wam się wszystko zorganizować bez naruszania urlopu wypoczynkowego, a wolne dni przeznaczycie na przykład na wyjazd na wymarzone wakacje ?.

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.