Ślub w mundurze? Jak zorganizować ślub z mundurowym – ślub policjanta, żołnierza i strażaka

,

Ślub w mundurze? Jak zorganizować ślub z mundurowym – ślub policjanta, żołnierza i strażaka

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Pary Młode chcą, aby ślub i wesele były w pełni dopasowane do ich oczekiwań. Motywy i style, w których organizowane są uroczystości, bywają bardzo różne. Zdarza się, że pary dopasowują charakter ślubu i wesela do swoich pasji, lub… wykonywanego zawodu.

Ślub w mundurze? To wyróżnienie zarezerwowane dla nielicznych. Wyjątkowa ceremonia z niezwykłą i podniosłą oprawą, na którą mogą pozwolić sobie tylko osoby pełniące służbę.

Jak wygląda ślub w mundurze a właściwie ślub z mundurowym? Wszystkiego dowiecie się z wpisu.

Ślub w mundurze, czyli ślub z mundurowym

Chociaż powszechne znane jest powiedzenie „Za mundurem panny sznurem” dzisiaj nie tylko panowie, ale również panie noszą mundur. Kobiety pełniące służbę także mogą wziąć ślub w mundurze, chociaż zdecydowanie częściej rezygnują z tej możliwości i zakładają wymarzoną suknię ślubną.

Zmysłowa suknia ślubna syrenka albo skromna, koronkowa suknia ślubna w kształcie litery A ? Idealna suknia ślubna dla każdej kobiety będzie wyglądała inaczej. Dzień ślubu i wyjątkowa kreacja to marzenie wielu kobiet i nie wszystkie Panie chcą z niej rezygnować na rzecz munduru, zwłaszcza że na co dzień też obowiązuje je określony ubiór. Zdecydowanie częściej ślub w mundurze biorą mężczyźni.

Jednak mundur, chociaż najbardziej się wyróżnia, nie jest jedynym elementem odróżniającym ślub policjanta czy żołnierza od ślubów cywili.

Ślub w mundurze – ślub policjanta, żołnierza albo strażaka

Oprawa ślubu osób pełniących służbę powinna być zgodna z przyjętym ceremoniałem. Każda z formacji posiada własny dokument. Ceremoniał wojskowy, policyjny i państwowej straży pożarnej to odrębne. To właśnie one określają dostępne formy uroczystej oprawy ślubu osoby pełniącej służbę.

Oto kilka wybranych informacji pochodzących z poszczególnych ceremoniałów:

Ślub żołnierza

W czasie ślubu żołnierza, jeśli ceremonia ma charakter religijny, posługę mogą sprawować żołnierze. Mogą oni także ustawić szpaler przed kościołem albo Urzędem Stanu Cywilnego. To właśnie reprezentacyjny szpaler najczęściej kojarzymy ze ślubami mundurowych. Żołnierze oddają również honory podczas wyjścia Pary Młodej – mogą to czynić przez salutowanie lub prezentowanie broni.

Ślub policjanta

Ceremoniał policyjny wymaga od policjanta ubiegającego się o asystę honorową złożenia deklaracji, że podczas uroczystości ślubnej założy mundur galowy ze sznurem. Szpaler reprezentacyjny na ślubie policjanta może mieć broń lub oddawać honory Parze Młodej bez broni. Co ciekawe – wyposażenie policjantów w jednolite uzbrojenie wymaga zgody ich przełożonego.

Ślub strażaka

Także w czasie ślubu zawodowego strażaka może zostać wystawiona asysta honorowa, również w formie szpaleru reprezentacyjnego, a strażacy mogą pełnić posługę podczas ceremonii religijnej. W przypadku strażaków podczas szpaleru reprezentacyjnego charakterystycznym elementem są toporki strażackie. Straż pożarna, jeśli dysponuje zabytkowym pojazdem, może użyczyć go jako środek transportu, który przewiezie Parę Młodą na miejsce uroczystości oraz przyjęcia weselnego.

 

ślub policjanta Ślub w mundurze? Jak zorganizować ślub z mundurowym – ślub policjanta, żołnierza i strażaka

 

Co jeszcze warto wiedzieć o organizacji ślubu w mundurze?

Co ciekawe, gdy mężczyzna nosi mundur galowy, nie przypinamy do niego kwiatów. Ślub w mundurze to właśnie ślub w mundurze galowym, więc warto pamiętać, aby w żaden sposób go nie ozdabiać.  Gdyby mundur zdecydowała się założyć kobieta również nie powinna mieć wtedy ze sobą bukietu.

W przypadku ślubu i wesela z osobami mundurowymi zmienna jest także forma zaproszeń, a ich treść odpowiednio dopasowywana. Poszczególne formacje czasami mają też własne, wewnętrzne, niedefiniowane wytycznymi ceremoniałów zwyczaje praktykowane podczas ślubów, dlatego jeśli nie jesteście pewni niektórych kwestii, warto sięgnąć do tekstu ceremoniałów lub zasięgnąć informacji bezpośrednio w jednostce tak, aby uniknąć ewentualnego błędu.

Marzycie o oryginalnym charakterze ceremonii ślubu? Na pewno zaciekawi Was informacje, że asysta honorowa może przyjąć także formę asysty motocyklowej albo pododdziału konnego.

Ślub z mundurowym – ubiór na przyjęcie weselne

Śluby z osobą pełniącą służbę zdecydowanie są wydarzeniem, które robi wrażenie na wszystkich zebranych i zapada w pamięć. Pan lub Panna Młoda biorący ślub w mundurze, w asyście współpracowników, którzy również są ubrani w galowe mundury – takie ceremonie zyskują szczególny wyraz. Są dostojne, pełne szyku i zupełnie innego rodzaju elegancji. Pełnienie służby i noszenie munduru to powód do dumy dla pełniącej ją osoby, a także dla jej bliskich.

Bardzo często Pan Młody oraz zaproszeni goście  zakładają galowe mundury na ceremonię ślubu, a potem na czas przyjęcia weselnego zmieniają je na garnitury.

Pana Młodego, który bierze ślub w mundurze, również czekają poszukiwania odpowiedniego stroju ?.

Zanim jednak zacznie się przyjęcie i będziecie świętować do białego rana, warto zorganizować sesję Pary Młodej z asystą honorową – będzie piękną pamiątką z dnia ślubu.

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.