Organizacja ślubu & wesela

Ślub cywilny – koszty ślubu cywilnego, formalności, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie cywilnym

obrączki

Ślubne formalności to zmora wielu Par Młodych. Zazwyczaj przystępując do organizacji ślubu mamy z tym styczność po raz pierwszy w życiu i nie do końca wiemy, czego dokładnie potrzebujemy, gdzie powinniśmy się udać i jakich terminów dotrzymać, aby wszystko przebiegało w spokojnej atmosferze. Koszty ślubu cywilnego, wszelkie formalności, konieczne do przedłożenia dokumenty i wymagane do zachowania terminy – to wszystko może budzić niemałe wątpliwości i wprowadzać Was w zmieszanie.

Jeśli planujecie ślub cywilny, poniżej znajdziecie najważniejsze informacje, które pozwolą Wam spokojnie przejść przez formalne przygotowania

Ślub cywilny – kto nie może wziąć ślubu cywilnego i dlaczego?

Zgodnie z prawem polskim małżeństwo pomiędzy kobietą a mężczyzną zostanie zawarte, gdy jednocześnie złożą oni przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują w związek małżeński. Kto może wziąć ślub cywilny? Osoby pełnoletnie, które nie pozostają w związku małżeńskim, nie są ze sobą spokrewnione w linii prostej (rodzic, dziecko, dziadkowie), nie są rodzeństwem, ani powinowatymi w linii prostej. Słowem wyjaśnienia - powinowactwo to stosunek prawny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego. Niemożliwy na przykład będzie ślub z teściem lub teściową. Co ciekawe, jeśli jednak są ku temu ważne przesłanki, sąd może pozwolić na zawarcie małżeństwa również pomiędzy osobami powinowatymi. Ślubu nie mogą wziąć jednak ze sobą osoby pozostające w stosunku przysposobienia, czyli adopcji.

Małżeństwa nie może zawrzeć także osoba ubezwłasnowolniona, dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym.  W przypadku choroby albo niedorozwoju umysłowego, jeśli stan ten nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa, także w tym przypadku sąd może wyrazić zgodę na zawarcie małżeństwa.

Uszyjemy Twoją suknię ślubną
w 1 dzień!

Uszyjemy
Twoją suknię ślubną
w 1 dzień!

Na miarę według indywidualnego projektu.

Na miarę,
według indywidualnego projektu.

Jak już sami zobaczyliście, w wielu przypadkach można ubiegać się o zgodę sądu na zawarcie małżeństwa pomimo braku spełnienia wymaganych warunków. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy kobieta jest niepełnoletnia, ale ukończyła już szesnasty rok życia.

Ślub cywilny – formalności. Ślub cywilny w plenerze, czy w ślub w urzędzie stanu cywilnego – jakie są ich koszty?

Uff, najważniejsze kwestie za nami. Pora przejść do formalności. Jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny, musicie udać się do urzędu. Którego? Tutaj odpowiedź jest prosta – jeśli chcecie wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego, udajcie się do urzędu, w którym chcecie się pobrać, jeśli jednak planujecie ślub cywilny w plenerze, czyli poza urzędem, musicie udać się do USC właściwego terytorialnie dla miejsca, gdzie zdecydowaliście się zorganizować ceremonię ślubu. Nie ma tutaj znaczenia Wasze miejsce zamieszkania. Jeśli na co dzień żyjecie w Warszawie, a ślub cywilny w plenerze chcecie wziąć w uroczym miejscu pod Łodzią, to właśnie tam musicie się udać, aby dopełnić formalności.

Przed wizytą w urzędzie koniecznie ustalcie termin ślubu i wybierzcie idealną suknię na ślub cywilny. Przygotujcie dowód osobisty lub paszport do okazania i potwierdzenia Waszej tożsamości oraz dowód opłaty skarbowej (najlepiej dokonać jej bezpośrednio na konto urzędu; koszt ślubu cywilnego wynosi obecnie 84 zł). Pamiętajcie, że w urzędzie musicie stawić się osobiście. W czasie wizyty należy złożyć również oświadczenie o tym, że nie wiecie o istnieniu żadnych okoliczności, które uniemożliwiłyby Wam zawarcie małżeństwa. Takie oświadczenie przygotuje urzędnik i przedstawi Wam do podpisu. Te kwestie dotyczą każdej pary, która zdecydowała się na ślub w urzędzie stanu cywilnego. Poniżej znajdziecie jeszcze kilka informacji oraz dodatkowe koszty ślubu cywilnego, które również będą mogły Was dotyczyć.

Suknia ślubna na miarę

Wzory do mierzenia XS-5XL

Bardzo ważne! Wiele Par Młodych nie jest tego świadomych, 
ale w czasie wizyty w urzędzie będziecie musieli również przedstawić
swoją decyzję co do tego, jakie nazwisko będziecie nosili po ślubie
Wy i Wasze dzieci!

Jeśli zdecydujecie się na ślub cywilny w plenerze, będziecie musieli złożyć również wniosek o udzielenie ślubu poza urzędem. Więcej o ślubie cywilnym w plenerze oraz o wymaganiach, które trzeba spełnić, aby go zorganizować, pisałam Wam w tym wpisie.  Gdy o wydanie zgody na zawarcie małżeństwa musieliście ubiegać się w sądzie lub podczas zawarcia małżeństwa będziecie korzystali z pomocy pełnomocnika, podczas spotkania z urzędnikiem musicie przedstawić również zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa.

Ślub z obcokrajowcem – czy koszt ślubu cywilnego w tym przypadku się zmienia?

Zgodnie z prawem możliwy jest ślub z obcokrajowcem. Nie ma to żadnego wpływu na koszt ślubu cywilnego - osoba ta musi złożyć jedynie dokument potwierdzający, że zgodnie z prawem, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi, może ona wziąć ślub. Jeśli uzyskanie takiego dokumentu jest trudne lub niemożliwe sąd może zwolnić ją z tego obowiązku i sam ustalić, czy może wstąpić w związek małżeński. Gdy ustalenie wymaganych danych na podstawie przedstawionych dokumentów będzie utrudnione lub niemożliwe, kierownik urzędu może zwrócić się z prośbą o przedłożenie odpisu aktu urodzenia, a jeśli dana osoba pozostawała już wcześniej w związku małżeńskim, również odpisu dokumentu potwierdzającego jego ustanie, unieważnienie lub nieistnienie.

Pamiętajcie, że wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula reprezentującego państwo polskie, a gdy chociaż jeden z przyszłych małżonków lub świadków nie mówi po polsku, musicie zapewnić na czas ceremonii tłumacza lub biegłego.

Ślub w urzędzie stanu cywilnego

Po dopełnieniu wszelkich formalności, po upływie jednego miesiąca od daty złożenia zapewnienia, że nie wiecie o żadnych okolicznościach wykluczających jego zawarcie, możecie wziąć ślub. Samo zapewnienie jest ważne przez 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie weźmiecie ślubu, będziecie musieli złożyć je ponownie. Tutaj również warto pamiętać, że w szczególnych przypadkach okres ten może zostać skrócony.

W ustalonym terminie i miejscu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego udzieli Wam ślubu. Przed tym będzie on jeszcze raz musiał potwierdzić dane Wasze oraz świadków, dlatego koniecznie pamiętajcie o tym, aby zabrać ze sobą dowody osobiste lub paszporty i przypomnijcie o tym świadkom. Tak, zdarzają się historie zapomnianych dokumentów – wtedy konieczne są gorączkowe poszukiwania lub zmiana… świadków, bo w przypadku Pary Młodej zdecydowanie nie jest to możliwe.

4/5 - (2 głosów)

Zobacz podobne wpisy

Ślub w mundurze? Jak zorganizować ślub z mundurowym – ślub policjanta, żołnierza i strażaka

Pary Młode chcą, aby ślub i wesele były w pełni dopasowane do ich oczekiwań. Motywy i style, w których…

Jak zorganizować ślub za granicą?

Ślub za granicą Masz dość czekania na ruchy i decyzje wszystkich tęgich głów w sprawie organizacji ślubów i wesel…

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również…

Jak zorganizować ślub za granicą?

Ślub za granicą Masz dość czekania na ruchy i decyzje wszystkich tęgich głów w sprawie organizacji ślubów i wesel…

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również…
Suknie ślubne wybrane dla Ciebie
Zapisz się do newslettera
aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych wpisach, ważnych informacjach, promocjach, wyprzedażach oraz ciekawych wydarzeniach.
Nie spamujemy, nie zasypujemy skrzynki niepotrzebnymi informacjami 🙂
Powyższe dane zostaną użyte wyłącznie do wysyłki newslettera. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdziesz tutaj.

Napisz komentarz

Koszyk 0