Ślub cywilny – koszty ślubu cywilnego, formalności, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie cywilnym

,
ślub w urzędzie stanu cywilnego

Ślub cywilny – koszty ślubu cywilnego, formalności, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie cywilnym

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Ślubne formalności to zmora wielu Par Młodych. Zazwyczaj przystępując do organizacji ślubu mamy z tym styczność po raz pierwszy w życiu i nie do końca wiemy, czego dokładnie potrzebujemy, gdzie powinniśmy się udać i jakich terminów dotrzymać, aby wszystko przebiegało w spokojnej atmosferze. Koszty ślubu cywilnego, wszelkie formalności, konieczne do przedłożenia dokumenty i wymagane do zachowania terminy – to wszystko może budzić niemałe wątpliwości i wprowadzać Was w zmieszanie.

Jeśli planujecie ślub cywilny, poniżej znajdziecie najważniejsze informacje, które pozwolą Wam spokojnie przejść przez formalne przygotowania

Ślub cywilny – kto nie może wziąć ślubu cywilnego i dlaczego?

Zgodnie z prawem polskim małżeństwo pomiędzy kobietą a mężczyzną zostanie zawarte, gdy jednocześnie złożą oni przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują w związek małżeński. Kto może wziąć ślub cywilny? Osoby pełnoletnie, które nie pozostają w związku małżeńskim, nie są ze sobą spokrewnione w linii prostej (rodzic, dziecko, dziadkowie), nie są rodzeństwem, ani powinowatymi w linii prostej. Słowem wyjaśnienia – powinowactwo to stosunek prawny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego. Niemożliwy na przykład będzie ślub z teściem lub teściową. Co ciekawe, jeśli jednak są ku temu ważne przesłanki, sąd może pozwolić na zawarcie małżeństwa również pomiędzy osobami powinowatymi. Ślubu nie mogą wziąć jednak ze sobą osoby pozostające w stosunku przysposobienia, czyli adopcji.

Małżeństwa nie może zawrzeć także osoba ubezwłasnowolniona, dotknięta chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym.  W przypadku choroby albo niedorozwoju umysłowego, jeśli stan ten nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa, także w tym przypadku sąd może wyrazić zgodę na zawarcie małżeństwa.

Jak już sami zobaczyliście, w wielu przypadkach można ubiegać się o zgodę sądu na zawarcie małżeństwa pomimo braku spełnienia wymaganych warunków. Ta sama sytuacja ma miejsce, gdy kobieta jest niepełnoletnia, ale ukończyła już szesnasty rok życia.

wu jianxiong 4TET084JWaA unsplash 1024x683 Ślub cywilny – koszty ślubu cywilnego, formalności, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie cywilnym

Ślub cywilny – formalności. Ślub cywilny w plenerze, czy w ślub w urzędzie stanu cywilnego – jakie są ich koszty?

Uff, najważniejsze kwestie za nami. Pora przejść do formalności. Jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny, musicie udać się do urzędu. Którego? Tutaj odpowiedź jest prosta – jeśli chcecie wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego, udajcie się do urzędu, w którym chcecie się pobrać, jeśli jednak planujecie ślub cywilny w plenerze, czyli poza urzędem, musicie udać się do USC właściwego terytorialnie dla miejsca, gdzie zdecydowaliście się zorganizować ceremonię ślubu. Nie ma tutaj znaczenia Wasze miejsce zamieszkania. Jeśli na co dzień żyjecie w Warszawie, a ślub cywilny w plenerze chcecie wziąć w uroczym miejscu pod Łodzią, to właśnie tam musicie się udać, aby dopełnić formalności.

Przed wizytą w urzędzie koniecznie ustalcie termin ślubu ? Przygotujcie dowód osobisty lub paszport do okazania i potwierdzenia Waszej tożsamości oraz dowód opłaty skarbowej (najlepiej dokonać jej bezpośrednio na konto urzędu; koszt ślubu cywilnego wynosi obecnie 84 zł). Pamiętajcie, że w urzędzie musicie stawić się osobiście. W czasie wizyty należy złożyć również oświadczenie o tym, że nie wiecie o istnieniu żadnych okoliczności, które uniemożliwiłyby Wam zawarcie małżeństwa. Takie oświadczenie przygotuje urzędnik i przedstawi Wam do podpisu. Te kwestie dotyczą każdej pary, która zdecydowała się na ślub w urzędzie stanu cywilnego. Poniżej znajdziecie jeszcze kilka informacji oraz dodatkowe koszty ślubu cywilnego, które również będą mogły Was dotyczyć.

Bardzo ważne! Wiele Par Młodych nie jest tego świadomych, 
ale w czasie wizyty w urzędzie będziecie musieli również przedstawić
swoją decyzję co do tego, jakie nazwisko będziecie nosili po ślubie
Wy i Wasze dzieci!

Jeśli zdecydujecie się na ślub cywilny w plenerze, będziecie musieli złożyć również wniosek o udzielenie ślubu poza urzędem. Więcej o ślubie cywilnym w plenerze oraz o wymaganiach, które trzeba spełnić, aby go zorganizować, pisałam Wam w tym wpisie.  Gdy o wydanie zgody na zawarcie małżeństwa musieliście ubiegać się w sądzie lub podczas zawarcia małżeństwa będziecie korzystali z pomocy pełnomocnika, podczas spotkania z urzędnikiem musicie przedstawić również zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa.

samantha gades N1CZNuM Fd8 unsplash 1024x684 Ślub cywilny – koszty ślubu cywilnego, formalności, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o ślubie cywilnym

Ślub z obcokrajowcem – czy koszt ślubu cywilnego w tym przypadku się zmienia?

Zgodnie z prawem możliwy jest ślub z obcokrajowcem. Nie ma to żadnego wpływu na koszt ślubu cywilnego – osoba ta musi złożyć jedynie dokument potwierdzający, że zgodnie z prawem, które obowiązuje w kraju, z którego pochodzi, może ona wziąć ślub. Jeśli uzyskanie takiego dokumentu jest trudne lub niemożliwe sąd może zwolnić ją z tego obowiązku i sam ustalić, czy może wstąpić w związek małżeński. Gdy ustalenie wymaganych danych na podstawie przedstawionych dokumentów będzie utrudnione lub niemożliwe, kierownik urzędu może zwrócić się z prośbą o przedłożenie odpisu aktu urodzenia, a jeśli dana osoba pozostawała już wcześniej w związku małżeńskim, również odpisu dokumentu potwierdzającego jego ustanie, unieważnienie lub nieistnienie.

Pamiętajcie, że wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego lub konsula reprezentującego państwo polskie, a gdy chociaż jeden z przyszłych małżonków lub świadków nie mówi po polsku, musicie zapewnić na czas ceremonii tłumacza lub biegłego.

Ślub w urzędzie stanu cywilnego

Po dopełnieniu wszelkich formalności, po upływie jednego miesiąca od daty złożenia zapewnienia, że nie wiecie o żadnych okolicznościach wykluczających jego zawarcie, możecie wziąć ślub. Samo zapewnienie jest ważne przez 6 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie weźmiecie ślubu, będziecie musieli złożyć je ponownie. Tutaj również warto pamiętać, że w szczególnych przypadkach okres ten może zostać skrócony.

W ustalonym terminie i miejscu kierownik Urzędu Stanu Cywilnego udzieli Wam ślubu. Przed tym będzie on jeszcze raz musiał potwierdzić dane Wasze oraz świadków, dlatego koniecznie pamiętajcie o tym, aby zabrać ze sobą dowody osobiste lub paszporty i przypomnijcie o tym świadkom. Tak, zdarzają się historie zapomnianych dokumentów – wtedy konieczne są gorączkowe poszukiwania lub zmiana… świadków, bo w przypadku Pary Młodej zdecydowanie nie jest to możliwe ?.

Photo by Petr Ovralov

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.