Przysięga małżeńska po raz drugi. Czy warto odnowić przysięgę małżeńską?

,
Przysięga małżeńska po raz drugi

Przysięga małżeńska po raz drugi. Czy warto odnowić przysięgę małżeńską?

Wysyłam
Oceny
4 (1 głosy/ów)

Wiele par wspomina ślub i wesele jako jeden z najpiękniejszych dni w ich życiu. Dlaczego więc nie powtórzyć go raz, a może nawet kilka razy?

Życie prowadzi nas różnymi ścieżkami i niestety czasami małżeństwo kończy się rozwodem. Jednak nie o tym chciałam Wam opowiedzieć, proponując powtarzanie dnia ślubu. Ponowna przysięga małżeńska, czyli odnowienie ślubu, zyskuje coraz większą popularność.

Czy warto się na nią zdecydować i jakie macie możliwości?

Odnowienie przysięgi, czyli przysięga małżeńska po raz kolejny

Niektórzy uważają, że odnowienie przysięgi małżeńskiej, to kolejny pomysł zaczerpnięty z Zachodu, który pary próbują przeszczepić na polski grunt. Chociaż opinie na ten temat są różne, na pewno trudno spierać się z tym, że każda okazja do przypomnienia sobie o tym, dlaczego postanowiliśmy spędzić życie z drugą osobą, jest warta celebrowania. Na pewno słyszeliście, że na pięćdziesiątą rocznicę ślubu para małżonków może otrzymać medal honorujący ich wspólne pożycie. Jednak odnowienie przysięgi wcale nie musi się odbywać tylko w przypadku małżeństw z imponującym stażem. Co więcej, może być zorganizowane więcej niż raz!

Kiedy można odnowić przysięgę małżeńską?

Odnowienie przysięgi bardzo często kojarzy nam się z podeszłym wiekiem, ale równie dobrze możecie się na nie zdecydować nawet kilka lat po ślubie. Jeśli tylko chcecie, świętujecie w ten sposób nawet każdą okrągłą rocznicę – na przykład kolejne pięciolecia lub dziesięciolecia związku. Tylko od Was zależy ile razy odnowicie swoją przysięgę.

Przysięga małżeńska po raz kolejny?

Powody, dla których pary decydują się na odnowienie swojej przysięgi małżeńskiej, są bardzo różne. Dla jednych będzie to chęć świętowania uczucia i kolejnych lat szczęśliwie spędzonych razem, dla innych sposób na symboliczne rozpoczęcie od nowa, po przejściu kryzysu w związku lub trudnej sytuacji.

Czasami jest to też droga do rozbudzenia nieco uśpionych już uczuć i powrót do wspomnień z tego wyjątkowego dnia albo przypomnienie dlaczego chcecie spędzić razem życie i są dla siebie najważniejsi. Niektórzy, organizując odnowienie przysięgi, chcą wyprawić przy tej okazji ślub i wesele swoich marzeń, bo w momencie, gdy ślubowali sobie miłość po raz pierwszy, z różnych względów nie mogli sobie na to pozwolić.

Pięknym powodem do organizacji odnowienia przysięgi jest również chęć zaangażowania najbliższych i przeżycia tego wszystkiego jeszcze raz, razem z nimi. Być może, gdy braliście ślub, nie było jeszcze z Wami dzieci, a teraz będziecie mogli świętować nie tylko z nimi, ale też z wnukami? To piękna chwila widzieć po latach swoich rodziców (lub dziadków) nadal patrzących na siebie z miłością i darzących się szczerym uczuciem.

Motywacje mogą być naprawdę różne, ale niezależnie od tego, co Wami kieruje, jeśli tylko czujecie taką potrzebę, warto zdecydować się na odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Przysięga małżeńska cywilna, czy w kościele? Zmiana słów przysięgi małżeńskiej?

W jaki sposób zorganizować odnowienie przysięgi? Wszystko zależy od tego, jaka forma będzie Wam bliższa. Możecie odnowić przysięgę małżeńską w kościele – podczas mszy indywidualnej albo takiej, w której razem z innymi parami odnowicie śluby. Koszt takiej mszy zależy od parafii.

Chcielibyście ponownie złożyć przysięgę w Urzędzie Stanu Cywilnego? Tutaj kwestia odnowienia jest zależna od urzędu. Niektóre z nich odnowienie przysięgi dopuszczają jedynie w przypadku pięćdziesięciolecia ślubu, inne zgadzają się na to przy okazji dowolnej rocznicy. Cena za organizację odnowienia wynosi kilkadziesiąt złotych.

Jeśli jednak nie zależy Wam na oficjalnym odnowieniu przysięgi przed kapłanem lub urzędnikiem, możecie zdecydować się na organizację całego wydarzenia samodzielnie. Wtedy wybieracie nie tylko miejsce, ale też słowa przysięgi małżeńskiej. Możecie wynająć również mistrza ceremonii, który poprowadzi ją w profesjonalny sposób.

Na łące, na plaży, czy we własnym ogrodzie? Wybór miejsca należy do Was. Organizując odnowienie przysięgi, możecie spełnić swoje najskrytsze marzenia. Nawet jeśli przy organizacji ślubu i wesela nie starczyło Wam odwagi na ich realizację lub w tamtym momencie nie mieliście takiej możliwości, teraz możecie to wszystko zrobić.

Odnowienie ślubu – czy konieczne trzeba zorganizować przyjęcie?

Przy okazji odnowienia ślubu możecie zorganizować też spotkanie dla swoich najbliższych. Duże przyjęcie, czy skromna uroczystość. Wszystko zależy od tego, na czym Wam zależy. Przyjęcie w domu, w ogrodzie, wspólne wyjście do kawiarni lub na spacer i lody – konwencja zależy od Was. Liczy się tylko to, abyście przeżyli ten dzień dokładnie tak, jak tego chcecie.

Jeśli jednak chcielibyście, aby ten moment był zarezerwowany tylko dla Was, równie dobrze możecie spędzić go we dwoje, wymieniając słowa przysięgi małżeńskiej po raz kolejny na przykład przy kolacji w cichym wnętrzu Waszego domu.

Co założyć na odnowienie przysięgi?

Jak ubrać się na odnowienie przysięgi? Tutaj wszystko będzie zależało od tego, jaka jest Wasza koncepcja tego wydarzenia. Wszystko ma być po waszemu, a zwłaszcza gdy planujecie odnowienie we własnym zakresie, nie przed urzędnikiem lub księdzem, zyskujecie pełną dowolność ubioru. Kiedyś nie mogłaś sobie pozwolić na wymarzony strój, a zawsze marzyłaś o klasycznej sukni ślubnej albo kreacji w kolorze, ale nie byłaś na nią gotowa? Dlaczego nie miałabyś zrobić tego teraz? Nie bój się zaszaleć!

Po odnowieniu przysięgi możecie zdecydować się również na organizację sesji zdjęciowej, która będzie dla Was cudowną pamiątką z tego wyjątkowego wydarzenia.

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
4 (1 głosy/ów)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.