Organizacja wesela w stylu eko i w duchu zero waste

,

Organizacja wesela w stylu eko i w duchu zero waste

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Zrównoważone, etyczne wesele to nie tylko trend cieszący się popularnością wśród Par Młodych. To zupełna zmiana spojrzenia na planowanie i organizację wesel.

Świadomość zmian wywoływanych przez człowieka i ich skutków na środowisko, które coraz boleśniej odczuwamy, wpłynęła na każdą sferę naszego życia. Nurt zero waste, który prężnie rozwija się również w Polsce, zyskuje coraz więcej zwolenników. Bawełniane torby na zakupy, własne kubki na kawę, wielorazowe opakowania na poszczególne produkty to tylko kilka przykładów działań, które mają przyczynić się do zmniejszenia zużycia plastiku. Zwracamy się w kierunku ekologii i zrównoważonego stylu życia, a kolejne firmy podejmują różne działania, aby ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko.

Czy jednak da się zorganizować wesele w stylu eko?

Wesele w stylu eko a może wesele zero waste?

Zainteresowanie organizacją ślubu i wesela w stylu eko i ograniczenie śladu węglowego dla wielu Par Młodych jest priorytetem. Co dokładnie oznacza takie podejście? W wielkim uproszczeniu można powiedzieć, że chodzi o niepozostawianie świata w gorszym stanie, niż zastaliśmy go w danej chwili.

Ślub i wesele są do tego świetną okazją, bo możecie też w łatwy sposób pokazać innym osobom (waszym gościom) jak w rzeczywistości wygląda idea zero waste i zainspirować ich do myślenia o tym temacie.

Co zrobić, aby Wasze przyjęcie było bardziej przyjazne dla środowiska?

Organizacja wesela w stylu eko – co możecie zrobić, aby Wasz ślub był bardziej zrównoważony?

Suknia ślubna

Suknia ślubna zazwyczaj jest zakładana wyłącznie raz, nad czym bardzo ubolewają Panny Młode. Poza tym zakup sukni ślubnej to często również duży koszt, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to jednorazowy wydatek.

Właśnie ta jednorazowość sukni ślubnej skłoniła mnie do tworzenia kreacji w pracowni Suknie Boho, w taki sposób, abyś mogła założyć swoją idealną suknię ślubną nie raz i nie dwa, ale tyle ile będziesz chciała. To nasz sposób na dawanie drugiego życia sukni ślubnej.

O czym jeszcze warto pamiętać poszukując sukni ślubnej na wesele w stylu eko? Wybierz kreację, która będzie uszyta z dobrej jakości naturalnych materiałów (my stawiamy najczęściej na wysokiej jakości miękką i przewiewną bawełnę).

Możesz zdecydować się również na używaną kreację lub wyszukać jakąś perełkę w vintage sklepie albo wypożyczyć suknię ślubną z salonu.

 

Menu na wesele zero waste

Wybierając menu na wesele postarajcie się o dania przygotowane z produktów od lokalnych dostawców. Dobrze, aby menu bazowało również na sezonowych produktach. Transport żywności również generuje ślad węglowy, im bardziej lokalnie, tym będzie on mniejszy. Jeśli chodzi o jedzenie, możecie postawić również na menu w wersji wegetariańskiej. Nie jesteście pewni, jak zareagują na to goście? Ustalcie, że część menu będzie wegetariańska, część mięsna. Niektóre pary idą o krok dalej i chcąc zorganizować wesele w stylu eko proszą cukiernika, aby przygotował tort weselny z produktów od lokalnych dostawców, korzystają z usług lokalnych firm cateringowych i zaopatrują się w lokalne alkohole.

 

tort weselny eko wesele scaled e1598787336996 Organizacja wesela w stylu eko i w duchu zero waste

 

Napoje i opakowania a ślub zero waste

Zamiast serwować gościom napoje w plastikowych butelkach postawcie na szklane, zwrotne opakowania albo w ogóle z nich zrezygnujcie i zamiast nich podajcie naturalne soki i lemoniady w szklanych butelkach, karafkach albo specjalnych słoikach. Takie rozwiązanie jest nie tylko ekologiczne, ale też bardzo eleganckie. Może spodobać się wielu osobom, które wdrożą je u siebie, nawet jeśli nie pomyślą o tym, że jest to opcja w wesela w stylu eko.

Skoro jesteśmy przy jedzeniu koniecznie trzeba wspomnieć też o jednorazowych opakowaniach. Zastąpcie je wielorazowymi pojemnikami, które będziecie mogli wykorzystać później jeszcze wiele razy.

Jeśli nie wiecie co zrobić z jedzeniem, które zostało po weselu, możecie przekazać je na przykład do banku żywności.

 

Wystrój sali weselnej – dekoracje weselne w stylu eko

Planowanie wystroju sali weselnej i dekoracji ślubnych to duże pole do popisu jeśli chodzi o ograniczanie plastiku i jednorazowych elementów. Możecie zrezygnować z balonów i wszelkich ozdób wykonanych z tworzyw sztucznych. Bukiety na stoły weselne? Postawcie na sezonowe kwiaty, najlepiej od lokalnych dostawców albo wykorzystajcie rośliny doniczkowe.

Co możecie wykorzystać planując dekoracje sali weselnej? Na rynku działa mnóstwo wypożyczalni dekoracji, które oferują rozmaite artykuły ślubne – ramy, obrazy, pięknie plecione makramy, wstążki, lustra i mnóstwo innych elementów dopasowanych właściwie do każdego weselnego stylu. Dekoracje z papieru, drewna, czy naturalnych materiałów sprawdzą się tutaj doskonale.

Co ze świeczkami? Możecie wybrać te nietoksyczne, a jeśli nie chcecie rezygnować ze wszystkich gadżetów i akcesoriów ślubnych starajcie się wybierać ich bardziej ekologiczną wersję.

 

Papeteria ślubna

Wiele par mając na uwadze działanie w nurcie zero waste zupełnie rezygnuje ze ślubnej papeterii i wysyła zaproszenia na wesele przez e-mail. Jeśli nie wyobrażacie sobie zapraszania gości na Wasz wielki dzień w takiej formie, jest na to inne rozwiązanie. Wybierzcie druki ślubne wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub naturalnych surowców, które będą mogły być mu poddane.

 

Prezenty na weselu w stylu eko

Nie chcecie dostawać od gości prezentów w formie przedmiotów albo otrzymywać ciętych kwiatów? Przekażcie im wcześniej taką informację. Możecie poprosić o rośliny doniczkowe albo o podarowanie pieniędzy dla wybranej fundacji albo organizacji zajmującej się na przykład ochroną środowiska.

orgaizacja ślubu ślub zero waste scaled e1598787557325 Organizacja wesela w stylu eko i w duchu zero waste

Wesele zero waste – czy organizacja takiego przyjęcia weselnego jest możliwa?

Organizacja wesela w stylu eko to przede wszystkim okazja do podzielenia się ze światem Waszym spojrzeniem na rzeczywistość. Wesele w stylu eko albo uroczystość zero waste nie musi być nudna, oznaczać wyrzeczeń i rezygnacji z wymarzonego wystroju sali weselnej.

Pamiętajcie jednak, że organizacja ślubu w 100% zero waste raczej nie jest możliwa. Nie zapanujecie nad wszystkim – być może lokal wbrew Waszym prośbom będzie posługiwał się jednorazowymi opakowaniami przy podawaniu żywności albo goście nie posłuchają Waszych próśb związanych z prezentami. Nie na wszystko macie wpływ.

 

Na pewno nie wszystkim spodobają się wybrane przez Was rozwiązania, ale nie poddawajcie się i działajcie w zgodzie ze sobą. Ślub i wesele powinny być przede wszystkim zgodne z Waszym poczuciem estetyki i spojrzeniem na świat. Skupcie się na tym co najważniejsze dla Was.

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.