Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość? Mini poradnik dla kobiet

,
Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość

Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość? Mini poradnik dla kobiet

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Dress code, czyli zasady ubioru obowiązują nas w bardzo wielu sytuacjach,  szczególnie tych formalnych, do których niewątpliwie należy zaliczyć ślub i przyjęcie weselne.

Jak ubrać się na wesele i na ślub? Na pewno nasz strój będzie zależał też od charakteru uroczystości. Na nieco inny strój będziemy mogli sobie pozwolić przy ceremonii plenerowej, jednak instytucje, jakimi są urzędy i kościoły, wymagają odpowiedniego ubioru.

Jak ubrać się na wesele oraz ślub cywilny albo kościelny?

Reguły dress code są bardzo formalne. U wielu osób mogą budzić opór i kołaczącą się w głowie myśl „No ale chyba bez przesady”. Zawsze jednak warto mieć świadomość zasad, zanim zaczniemy je łamać.

Pamiętajcie, że to jaki powinien być strój gościa na ślub i wesele, w dużej mierze zależy też od charakteru uroczystości oraz przyjęcia. Nieco inaczej ubierzemy się na ceremonię plenerową na łące albo na plaży, inaczej do urzędu albo kościoła.  Jednak nawet jeśli niezbyt interesują Was zasady ubioru, na pewno warto znać te najważniejsze z nich.

Zanim jednak zaczniemy, pamiętajcie, że to ostatecznie to państwo młodzi decydują o tym, jaki będzie charakter uroczystości. Chociaż na ślubie zgodnie z zasadami powinien obowiązywać strój formalny dzienny, to jednak u nas w praktyce zastępuje go strój wizytowy (chyba że zostało wskazane inaczej).

Czasami pary młode planują uroczystość w określonym stylu lub nieco luźniejszym klimacie. Wtedy dobrze dostosować do nich swój strój. Czasami zdarza się też, że narzeczeni proszą o dopasowanie swojego ubioru do konkretnego motywu przewodniego, w którym przygotowali przyjęcie.

Jeśli jednak informacje o ubiorze nie zostały przekazane wprost skąd wiedzieć jak ubrać się na wesele? Czasami możecie to wywnioskować z zaproszeń (ich treści, wyglądu, czy miejsca, w którym odbędzie się ślub i przyjęcie).

Przejdźmy teraz do najważniejszych zasad, które warto znać. Poniżej znajdziecie kilka z tych, które najczęściej budzą wątpliwości, gdy pada pytanie, co założyć na wesele.

Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość 2 Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość? Mini poradnik dla kobiet

Odkryte ramiona, biała albo czarna sukienka – na co można sobie pozwolić w dniu ślubu, a czego lepiej unikać?

  1. Czy można ubrać białą sukienkę na ślub?

Jeśli jesteś panną młodą, nie ma najmniejszego problemu ?, ale jako kobieta, która jest gościem na weselu, nie. Tego dnia biel zarezerwowana jest dla panny młodej, a inne panie nie powinny zakładać kreacji w tym kolorze. Pamiętajcie, że nie dotyczy to tylko chłodnych odcieni tego koloru, ale także wszystkich ciepłych tonów, a także écru i beży, które przyszłe mężatki bardzo często wybierają zamiast klasycznej, zimnej bieli. Dobrze o tym wiem, bo to właśnie w tych kolorach szyjemy zdecydowaną większość sukien w naszych kolekcjach – znaczenie lepiej współgrają z karnacją Polek.

Czy w jakimś szczególnym przypadku można włożyć białą sukienkę na ślub? Tak, na przykład, gdy panna młoda sama o to poprosi, bo ma właśnie taką koncepcję przyjęcia i chce, aby inne kobiety także wystąpiły w takich kolorach.

W innym wypadku nie wybierajcie sukienki na ślub w tym kolorze – jest mnóstwo innych pięknych barw, w których będziecie wyglądać równie zjawiskowo.

Ta sama kwestia tyczy się czerni. Czerń w naszej kulturze jest uznawana za kolor smutku, który noszony jest w czasie żałoby i jeśli nie jesteś pewna jak zareagują na niego państwo młodzi, jego również lepiej nie wybierać. Stosunek do czerni jednak się zmienia. Odważne panny młode, którym niestraszne łamanie konwenansów czasami wybierają właśnie czarne suknie ślubne.

W atelier Suknie Boho posiadamy projekty sukien w tym kolorze i muszę przyznać, że narzeczone wyglądają w nich zjawiskowo! Jeśli panna młoda akceptuje czerń na ślubie i weselu i głośno o tym mówi, zdecydowanie jest to sytuacja, w której możesz postawić na kreację w tym kolorze.

  1. Krótka czy długa sukienka na ślub?

Wybór odpowiedniej długości sukienki na ślub spędza wielu osobom sen z powiek. Jeśli chcesz dobrać kreację zgodnie z zasadami, powinna ona sięgać kolana. Możliwe jest kilka centymetrów różnicy w górę albo w dół (+/- 7 cm). Jeśli natomiast chodzi o długie suknie, formalnie nie są one strojem dziennym. Sztywny podział na strój dzienny i wieczorowy, czyli taki noszony po godzinie 18:00, zakłada, że długie suknie powinniśmy nosić na okazje wieczorowe, dlatego na ceremonię ślubu w kościele lub w urzędzie nie powinniśmy wybierać sukni o takiej długości.

Tak powinno być, ale wiemy, że w praktyce wygląda to inaczej – długie suknie stają się coraz bardziej popularne – szczególnie kiedy ceremonia odbywa się w plenerze, na przykład na plaży. Jeśli wiesz, że wszyscy założą luźniejsze stroje, oczywiście możesz postawić na długą suknię. Pamiętaj, że przedstawiam tutaj oficjalne wymogi.

Zastanawiasz się co z rajstopami? W sytuacjach formalnych, jakimi są również ślub cywilny i kościelny, należy nosić rajstopy. Powinny być one w kolorze zbliżonym do naturalnego odcieniu naszego ciała, a do tego cienkie i matowe (8 – 15 den). W takim wydaniu będą wyglądały estetycznie, wyrównywały kolor skóry i pozostaną praktycznie niewidoczne.

Jednak tutaj znowu mówimy o sytuacji formalnej.

  1. Co z odkrytymi ramionami?

Tak samo, jak w poprzednich przypadkach – w kościele i urzędzie stanu cywilnego ramiona powinny być okryte. Mowa tutaj o samej ceremonii – przyjęcie weselne to już zupełnie coś innego. Jeśli jednak zdecydowałaś się na sukienkę bez ramiączek lub z zupełnie odkrytymi ramionami, na ceremonię zaślubin możesz założyć żakiet, szal albo jakąkolwiek inną formę narzutki, którą zdejmiesz na przyjęciu.

Wszystko zależy od tego, co lepiej będzie pasowało do Twojej stylizacji oraz od pory roku. Chociaż odkryte ramiona coraz częściej są akceptowane, mimo wszystko warto rozważyć ich zakrycie na czas ceremonii w kościele, aby wyrazić w ten sposób szacunek dla miejsca.

  1. Jakie wybrać buty?

Śluby najczęściej odbywają się latem. Kiedy temperatura jest wysoka, chętniej minimalizujemy liczbę ubrań, które na siebie zakładamy i staramy się, aby ciało było odkryte. Do kościoła i urzędu, czyli w sytuacjach formalnych do sukienki na ślub  powinniśmy wybierać zakryte buty (które zakładamy do rajstop), a sandały możemy założyć na przyjęcie, gdy atmosfera jest już mniej formalna. I tutaj ponownie – kwestia obuwia będzie wyglądała zupełnie inaczej w przypadku ślubu w plenerze, na przykład na polanie albo na plaży. W takiej sytuacji trudno wyobrazić sobie sytuację, gdy dumnie kroczysz przez piasek w butach na wysokim obcasie.

  1. Jaka sukienka na ślub cywilny lub kościelny?

To, jaką sukienkę ostatecznie założysz będzie zależało w dużej mierze od charakteru uroczystości, Twoich upodobań oraz figury. W przypadku przyjęcia w pałacu na pewno przyda Ci się bardziej elegancka kreacja, na ceremonię ślubu cywilnego w plenerze możesz sobie pozwolić na nieco luźniejszy strój. Jeśli przyjęcie ma motyw przewodni, państwo młodzi mogą poprosić, aby goście wpasowali się strojem w wybrany temat. Przy wyborze stroju warto mieć też świadomość, w jakiej kulturze i jakim obrządku religijnym odbędzie się cała uroczystość. Coraz częściej bierzemy udział w przyjęciach międzynarodowych, a nie w każdej kulturze obowiązują takie zasady jak u nas (na przykład w niektórych panna młoda wybiera suknię w innym kolorze, pewne barwy są akceptowane, inne nie). Warto je poznać, aby nie popełnić faux pas.

Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość 3 Jak ubrać się na wesele oraz ślub jako gość? Mini poradnik dla kobiet

Jak ubrać się na ślub i wesele jako gość – podsumowanie

Podsumowując. Większość zasad, które opisałam, to formalne reguły dress code, ale nawet chcąc łamać zasady, zawsze warto mieć ich świadomość.

To, do których z nich się zastosujecie, w dużej mierze zależy od oczekiwań pary młodej oraz charakteru uroczystości. Jeśli wiecie, że czeka Was szalenie elegancka ceremonia i przyjęcie możecie spodziewać się, że będą one respektowane. Jednak w przypadku, gdy całe wydarzenie organizowane jest bez zadęcia, blisko natury, w stylu rustykalnym albo boho na pewno nie będą one restrykcyjnie przestrzegane. Wszystko zależy od decyzji pary młodej. To ich święto, ich dzień i ich zasady. Jeśli wiesz, że panna młoda sama wystąpi w krótkiej zwiewnej kreacji i płaskich sandałkach, bo cała ceremonia jest bardzo luźna i swobodna, dostosuj swój styl do charakteru uroczystości. To samo tyczy się dopuszczalnych kolorów – jeśli panna młoda poprosi Cię o założenie bieli lub kreacji w stylu écru nie będzie błędem, gdy ją założysz.

Mam nadzieję, że te kilka wskazówek będzie dla Was przydatne, gdy będziecie się zastanawiać jak ubrać się na wesele jako gość ?.

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.