Czarne suknie ślubne

Czarne suknie ślubne wracają na salony? Może niezbyt prędko, ale znów wkradają się na ślubne ceremonie. Nie zapominajmy, że kiedyś ślub brano właśnie w czarnych sukniach. Choć teraz nie są już tak popularne, niektóre Panny Młode nadal decydują się na ten kolor. Trzeba przyznać, że suknie ślubne wykonane z czarnej koronki naprawdę robią wrażenie. Taka kreacja po ślubie świetnie sprawdzi się na Sylwestra czy na inne wieczorowe wyjścia – z pewnością nie będzie to suknia na jeden raz. Czarne suknie ślubne bez względu na fason będą wyglądały elegancko, niektóre fasony prezentują się wręcz dostojnie. To zdecydowanie propozycja dla Panny Młodej, która nie chciałaby wyglądać w tym dniu standardowo. Są kobiety, które od zawsze marzyły o bieli, ale są i takie, które się w niej nigdy nie widziały – taka kreacja może okazać się idealna właśnie dla nich.

VIEW
  • 3
  • 4

Czy wiesz że, to nie wszystkie nasze suknie?

Suknia ślubna – czarna przeszłość białej kreacji

Suknie ślubne mają długą, sięgającą starożytności historię.

W starożytnej Grecji Panny Młode, podczas długich uroczystości weselnych, nosiły odświętne szaty i choć sama suknia nie miała wielkiego znaczenia, to ważny był welon, którym szczelnie okrywano narzeczone na znak ich niewinności. Później welon stracił jednak na znaczeniu (i nie doszukujemy się podtekstów : )) a tradycja powróciła dopiero w XVIII wieku.

Zawsze strój ślubny odzwierciedlał status społeczny i majątkowy Panny Młodej, był częścią i odzwierciedleniem jej posagu. Bogata suknia, najdroższe tkaniny, szlachetne ozdoby – to wszystko było kluczowe ponieważ ślub zazwyczaj był nie tylko początkiem związku dwojga ludzi, ale także rodów czy państw.

W Europie fason sukni zmieniał się z modą, zas kolory dobierano zgodnie z symboliką. I tak odcienie różu były odpowiednie dla młodych kobiet, zieleń symbolizowała nadzieję a błękit nawiązywał do koloru szaty Maryi.

Pierwszą oficjalnie odnotowana w historii panną młodą, o której wiadomo, że do ślubu poszła w białej sukni, była Filipa, córka króla Anglii Henryka IV. W 1406 r., jako dwunastolatka, ubrana w białą tunikę okrytą płaszczem wykończonym futrem z wiewiórek i gronostajów poślubiła kilkanaście lat od niej starszego Eryka Pomorskiego, króla Danii, Szwecji i Norwegii.

Kolejną białą suknią ślubną zasłynęła 15. letnia Maria Stuart która na ślub z 14. letnim delfinem, przyszłym królem, Franciszkiem II Walezjuszem, przywdziała białą, bogato zdobioną białymi haftami i klejnotami suknię. Jej strój wywołał jednak nie tylko oburzenie, ale także obawy – biel była bowiem wtedy kolorem śmierci i zarezerwowana dla wdów. Nie wiadomo, czy z powodu koloru sukni, ale faktycznie Maria Stuart została wdową po półtora roku.

W Polsce czarne suknie ślubne pojawiły się w okresie zaborów i symbolizowały żałobę narodową. Jaśniejszym akcentem bywał wtedy biały welon, choć i on nierzadko pozostawał czarny.

Przełomowy w modzie ślubnej i oficjalnie przypieczętowujący losy białej sukni był ślub królowej Wiktorii Hanowerskiej z jej ukochanym, księciem Albertem, w 1840 roku. Królowa Wiktoria miała na sobie suknię z białej, zdobionej koronkami, haftami i biżuteryjnymi akceptami satyny. Odsłaniała ona ramiona, była mocno wcięta w talii, z obfitą spódnicą i kilkumetrowym trenem i długim, pięcioipółmetrowym welonem, który niosły jej druhny. Od tamtego czasu większość sukni ślubnych jest już białych, a do dziś styl sukni królowej Wiktorii określany jest – od jej imienia – jako „wiktoriański”.

Jakie znaczenie ma czarny kolor?

Choć w Europie kolor czarny symbolizował stratę i wiązał się z żałobą, w wielu krajach miał całkiem pozytywne znaczenie! I tak:

  • w Japonii symbolizuje szlachetność i dojrzałość
  • w Chinach – szczęście i radość
  • w Indiach jest symbolem życia
  • w Egipcie oznacza dobrobyt

Dziś w świecie kultury zachodniej kojarzony jest stonowaniem i wieczorową elegancją. Jednak założenie czarnego garnituru w ciągu dnia może być poczytanie jako nietakt, właśnie w kontekście związku tego koloru z żałobą.

Wiele kobiet w kulturach Europy południowej – Greczynek, Włoszek czy Hiszpanek – nosi go jednak na co dzień.

Czarna suknia ślubna – czy to w ogóle wypada?

My odpowiemy po naszemu: a dlaczego nie?

Jeśli całe życie nosisz się na czarno, uwielbiasz czerń, dobrze się w niej czujesz, to dlaczego miałabyś w niej nie wystąpić podczas własnego ślubu?

Czerń jest też modna w kręgu niektórych subkultur gotyckich, metalowych czy rockowych, ale nie omijają jej wielcy projektanci. Vera Wang w projektach sukni ślubnych sezonu nieraz sięgnęła po ciężkie aksamity czy zwiewne tiule i odważnie mieszała czerń z innymi kolorami.

Oczywiście może się zdarzyć, że starsze pokolenie pokręci nosem albo ksiądz będzie patrzył mało przychylnie, ale to ma być Twój dzień, to Ty masz się czuć doskonale a suknia ma podkreślać Twoją osobowość.

Najważniejsze jest, by kreacja Cię nie przytłoczyła, dlatego w miarę możliwości wybierz delikatne tiule czy koronki. Dzięki takiemu wyborowi ciężar czerni zostanie zrównoważony przez lekkość tkaniny.

Krój dopasuj tak, by eksponował atuty Twojej sylwetki – niezależnie od tego, czy Twoim wyborem będzie czarna suknia ślubna typu rybka, syrenka, księżniczka czy czarna suknia z koronki boho niech jej fason podkreśla to, co w sobie lubisz najbardziej.

Czarne sukienki na ślub, czyli ślubny dress code dla gości

Czarna sukienka jest chyba w każdej kobiecej garderobie, zapewnia elegancką stylizację i pewnie dlatego coraz częściej pojawia się na weselach. Gorącymi orędownikami „małej czarnej” byli chyba wszyscy projektanci – od klasyków – jak na przykład Diora – po współczesnych: każdy w swoim portfolio popełnił choć jedną czarną kieckę a u niektórych stała się ona wręcz kultowa, jak w przypadku Chanel.

Prosta, koktajlowa sukienka jest esencją dobrego smaku i idealną bazą do stylizacji.

Pasują do niej perły, złoto, srebro i kolorowe dodatki. Jeśli tylko nie przesadzisz z nimi i długością sukienki, to w zasadzie jesteś po ‘bezpiecznej stronie’ jeśli chodzi o ubiór gościa weselnego.

Jedyna sytuacja, w jakiej należy zrezygnować z czerni na weselu jest wtedy, gdy wyraźnym życzeniem Młodych jest inny kolor odzieży.

Czarne suknie ślubne – szyjemy suknie w każdym rozmiarze i na każdą sylwetkę

Jeśli poszukujesz czarnej sukni ślubnej zapraszamy Cię do naszej pracowni. Nasza oferta jest w zasadzie…nieskończona, ponieważ każdy bazowy model, jaki widzisz na naszej stronie (czy wieszaku w pracowni) możemy uprościć i dowolnie zmienić tak, by suknia na Tobie wyglądała idealnie. Możemy na przykład zmienić dekolt na głębszy, rękawy na krótsze, koronkę na skromniejszą czy dodać spódnicy podszewkę.

Nie martw się, jeśli Twoja sylwetka nie jest niestandardowa – jesteś bardzo wysoka, lub przeciwnie – bardzo niska, masz obfity biust czy poruszasz się na wózku. Mamy już ogrom doświadczenia w szyciu sukni, a każda nasza klientka jest traktowana całkowicie indywidualnie.

Po zobaczeniu dwóch kresek na teście i tygodniach poszukiwań masz w planie ogłoszenie o treści „poszukiwana czarna suknia ślubna dla kobiety w ciąży”? Odpowiemy na nie od razu: zadzwoń do nas, a na Twoje życzenie uszyjemy Ci suknię ślubną, która „urośnie” razem z Twoim brzuszkiem.

Marzy ci się czarna sukienka ślubna? Uszyjemy Ci ją w jeden dzień (Warszawa)!

Działamy szybko i sprawnie – czarne suknie i sukienki ślubne szyjemy w jeden dzień – i to jest nasz standard, a nie usługa dodatkowa czy płatna. Nie musisz czekać tygodniami czy miesiącami, nie mamy powtarzających się przymiarek, na które tracisz czas i energię.

U nas cały proces szycia odbywa się w jeden dzień. O poranku zjawiasz się w naszej pracowni i przymierzasz modele, które wpadły ci w oko (mamy do przymiarek oczywiście modele sukni w rozmiarach plus size). Wspólnie definiujemy, co ci się najbardziej podoba, co w sobie lubisz, co chciałabyś podkreślić. Albo co chciałabyś ukryć. Kiedy już to ustalimy upinamy na tobie suknię tak, byś mogła sobie wyobrazić końcowy efekt. Następnie Ty udajesz się na zakupy lub kawkę, a my zaczynamy szycie. Około południa wpadasz do nas na przymiarkę. Pierwszą i jedyną. Wtedy dokonujemy ostatnich poprawek i wracamy do szycia sukni (a ty idziesz na obiad). Późnym popołudniem suknia jest gotowa: Ty przychodzisz z butami, które planujesz założyć do ślubu a my docinamy jej długość tak, by była idealna. I wieczorem wychodzisz z gotową kreacją!

Jeśli jednak nie możesz do nas przyjechać – nie martw się! Czarna suknia ślubna szyta online to nasza specjalność! Wybierzesz model (albo, jeśli takie będzie Twoje życzenie, pomożemy Ci go wybrać), ustalimy wszelkie zmiany i pobierzemy Ci miarę. Po dwóch tygodniach (ale, jeśli potrzeba, szybciej też damy radę) kurier przyniesie Ci do domu gotową suknię.

Wciąż nie masz pewności? Skromność : ) nie pozwala nam się chwalić, ale przeczytaj opinie o nas i o szyciu sukni u nas – powinny rozwiać Twoje wątpliwości.

Koszyk 0

Dodano do ulubionych! Zobacz Ulubione