Śluby w plenerze z roku na rok stają się coraz popularniejsze. W Polsce zainteresowanie nimi wzrosło szczególnie od czasu, gdy zmiana prawa pozwoliła organizować śluby cywilne właśnie w takiej formie. O formalnościach związanych z organizacją ślubu cywilnego w plenerze pisałam Wam już w tym wpisie, jednak formalności, to tylko jedna strona przygotowań do ślubu.O czym warto pamiętać organizując ślub w plenerze?
Ślub w plenerze – co trzeba zorganizować?
Kiedy poznacie już wszelkie formalności i znajdziecie idealne miejsce na ślub w plenerze, pora zaplanować dekoracje ślubne. Przede wszystkim warto pomyśleć o zadaszeniu nad Wami i urzędnikiem. W ten sposób nie tylko wyróżnicie miejsce, w którym złożycie przysięgę małżeńską, ale też zapewnicie sobie ochronę przed warunkami atmosferycznymi, które mogą być utrudnieniem podczas ceremonii ślubu w plenerze. Zadbajcie też o nagłośnienie. Być może przy ceremonii ślubu w plenerze wydaje się ono niepotrzebne, ale na świeżym powietrzu dźwięk rozchodzi się zupełnie inaczej niż w pomieszczeniach. Nagłośnienie jest niezbędne, zwłaszcza gdy na ślubie w plenerze będzie dużo osób. Bardzo nieprzyjemną sytuacją byłaby ta, gdyby podczas ceremonii goście nic nie słyszeli.Co z miejscami do siedzenia dla gości? Nie musicie zapewniać krzeseł dla wszystkich gości, jednak mimo wszystko warto zapewnić określoną pulę miejsc do siedzenia. Ich ilość będzie uzależniona od tego, kogo zaprosiliście na swoją ceremonię. Jeśli na przykład wśród gości jest dużo osób starszych, dzieci albo kobiet w ciąży, warto uwzględnić to przy planowaniu liczby krzeseł na ślub w plenerze. Optymalne będzie zapewnienie krzeseł dla minimum 60% waszych gości, ale oczywiście w zależności od potrzeb możecie zwiększyć tę liczbę.Warto pomyśleć też o statywie na mikrofony – dzięki temu nie będziecie musieli trzymać ich w rękach. Pamiętaj również o wyborze idealnej sukni ślubnej na ślub cywilny.
Ślub w plenerze – dekoracje ślubne
Co możemy zaliczyć do dekoracji ślubu w plenerze?
- dekoracje na stole urzędnika
- dekoracja drogi do miejsca ceremonii oraz krzeseł
- dywan
- pergola, chupa, altana
- godło
Godło to bardzo ważny element ceremonii ślubu cywilnego w plenerze. Niektóre urzędy wymagają postawienia godła w miejscu ceremonii, dla innych wystarczające jest godło widniejące na insygniach urzędnika, a czasami urzędnik przynosi godło ze sobą.Bardzo ważna kwestia - nie można dekorować samego godła, zmieniać jego kolorów i dopasowywać ich do stylu uroczystości. Dekoracja sztalugi, na której stoi godło, jest dopuszczalna, ale nie zawsze. Wszystko zależy od urzędnika udzielającego ślubu - niektórzy są bardziej liberalni w pewnych kwestiach, inni nie godzą się na odstępstwa.
Ślub w plenerze – konieczny plan B
Jeśli planujecie ślub w plenerze, musicie być gotowi na plan B. Nawet jeśli prognozy pogody zgodnie zapewniają, że czeka Was piękny i słoneczny dzień, zawsze musicie być gotowi na załamanie pogody.Pogoda w Polsce bywa kapryśna i na pewno sami nie raz doświadczyliście sytuacji, gdy w jednej chwili błękitne niebo zastąpiły czarne chmury, z których spadł ulewny deszcz. Ostatecznie chyba nie chcielibyście takiego scenariusza na własnym ślubie zwłaszcza jeśli nie będziecie mieli alternatywnego rozwiązania.
Ślub w plenerze – weź pod uwagę pogodę
Wyobraźcie sobie sytuację, gdy ulewny deszcz moczy Wasze stroje, w tym wymarzoną suknię ślubną Panny Młodej, którą dodatkowo można łatwo ubrudzić. Nie jest to idealna sytuacja, zwłaszcza że to dopiero początek przyjęcia. Przed Wami jeszcze wiele ważnych momentów i zdjęć, dlatego na pewno zależy wam na tym, aby Wasze stroje prezentowały się nienagannie.O ile panowie często wybierają ciemne kolory garniturów, suknie ślubne najczęściej są białe lub w innych jasnych odcieniach, na których plamy z błota, czy trawy będą mocno widoczne. Dodatkowo przemoczona kreacja również nie będzie prezentowała się najlepiej.W takiej sytuacji nie tylko Wasze stroje, ale też stroje gości mogą zostać zniszczone. Alternatywą jest na przykład zorganizowanie zadaszenia dla wszystkich gości albo przygotowanie awaryjnego miejsca ceremonii w budynku lub w namiocie. W razie niepogody będziecie mogli szybko zareagować i przenieść tam wszystkie dekoracje ślubne.
Ślub w plenerze – ślub w ogrodzie a może na plaży?
Ślub w plenerze to wyjątkowa możliwość dla Par Młodych, które marzą o niepowtarzalnej i spersonalizowanej ceremonii. Decydując się na organizację ślubu w takiej formie macie znacznie większy wpływ na wygląd miejsca, w którym złożycie sobie przysięgę małżeńskiego.Na przykład, jeśli planujecie ceremonię ślubu w ogrodzie, możecie nadać mu absolutnie niepowtarzalny wygląd, zmieniając jego charakter za pomocą dekoracji ślubnych. Bardzo często całą oprawę miejsca ślubu w plenerze tworzycie zupełnie sami.To daje Wam o wiele więcej możliwości niż dekoracja zastanego obiektu (Urzędu Stanu Cywilnego czy kościoła) posiadającego określony wystrój.Warto jednak pomyśleć o awaryjnym planie na wypadek niepogody, tak aby nic nie pokrzyżowało Wam planów i nie przeszkodziło w organizacji ślubu w plenerze i złożeniu przysięgi małżeńskiej.
[kkstarratings]