Welony ślubne – krótkie czy może długie – jakie masz możliwości?

,
długi welon - welony ślubne

Welony ślubne – krótkie czy może długie – jakie masz możliwości?

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Welon jest przepięknym dodatkiem, który doskonale dopełnia ślubną stylizację. Panny młode bardzo często wybierają różne welony ślubne i marzą o wyjątkowym! Masz do wyboru mnóstwo możliwości! Krótki welon ślubny, a może długi? Jakie  w ogóle mamy welony ślubne? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, ten tekst na pewno pomoże Ci je znaleźć.

Welony ślubne – długa historia

Welony ślubne nie są współczesnym wynalazkiem, który ma wzbogacić ślubną stylizację. Welon zastąpił tradycyjną staropolską koronę i wieniec, jednak nadal symbolizuje to samo – panieński wianek. Znany jest od setek lat. Od najdawniejszych czasów ludzi zasłaniali głowy oraz twarze, często okrywając również kark, ramiona, szyję, piersi, a nawet całą sylwetkę. W starożytnym Rzymie welony ślubne miały kolor ognistej czerwieni i były zakładane, aby odstraszać złe duchy.  Z czasem przejęło je również chrześcijaństwo. Występowały też w innych epokach i przetrwały one do naszych czasów. Z welonem wiążą się również różne przesądy. Po pierwsze na głowie panny młodej powinna upinać go niezamężna kobieta. Wyjątkowo niedobrą wróżbą jest jego uszkodzenie lub zniszczenie. Jeśli chcecie uniknąć nieprzyjemności na wspólnej drodze, koniecznie uważajcie, aby nie uszkodzić delikatnego materiału. A kto powinien zadbać o niego, gdy będziesz podążała do ołtarza? Ta rola należy do starszej druhny, matki lub małych dzieci. Panna młoda nie może odwracać wtedy głowy!

beach bride female 6855 e1551644412209 Welony ślubne   krótkie czy może długie   jakie masz możliwości?

Krótki welon ślubny – welon do ramion, do biustu i do końca dłoni

Welony mają różne długości, od krótkich sięgających ramion do tych wyjątkowo długich, nawet kilkumetrowych. Te najkrótsze mogą być złożone z jednej albo dwóch warstw. Jedna z nich może tworzyć również woalkę, którą osłonisz twarz. Krótki welon pięknie wygląda przy dopasowanych sukniach, które podkreślają talię. Doskonale wpisują się w stylizacje w klimacie retro  i pasują do sukien o prostym kroju, także krótkich. To chyba najrzadziej spotykany wybór, chociaż doskonale pasuje do postury drobnych kobiet.

Kolejne welony ślubne, to te sięgające linii biustu i talii (czasami określane także jako długość do łokcia), to wybór bardzo wielu panien młodych. Będą pasowały do modeli z obszernym rozkloszowanym dołem, czyli na przykład do sukien princesek lub tych o kroju litery A albo do sukien, których dół jest wyjątkowo nieszablonowy i bogato zdobiony. Kończą się w miejscu wcięcia, na granicy góry oraz dołu sukni i dodatkowo eksponują talię. Także one mogą mieć dwie warstwy – przednią znacznie krótszą i drugą, tylną sięgającą biustu lub talii.

Welon sięgający końca dłoni pasuje do większości sukien i jest bardzo często wybierany przez kobiety. Pasuje do różnych kreacji, tych mniej i bardziej zdobionych. Skoro jest tak uniwersalny, czy jest jakaś suknia ślubna, do której nie pasuje? Tak kreacja o długości przed kostkę w połączeniu z takim welonem sprawi, że będziesz wydawała się niższa.

Welon do walca – jego nazwa brzmi przepięknie, prawda? To welon, który powinien kończyć się za linią kolan, ale przed podłogą. Ta długość nie jest zbyt często wybierana przez panny młode, ale warto wiedzieć, że przepięknie prezentuje się przy wąskich sukniach ślubnych, także tych z niewielkim trenem. Jest długi, ale mimo wszystko wygodny,  a ponieważ nie sięga ziemi, nie musisz martwić się o komfort poruszania.

beautiful bouquet bridal 1533648 e1551644558889 Welony ślubne   krótkie czy może długie   jakie masz możliwości?

A może długi welon do ślubu?

Marzy Ci się długi welon? Na pewno spodobają Ci się kolejne propozycje!

Kolejną długością jest ta sięgająca podłoża. Welon do podłogi ma jej jedynie lekko dotykać, a nie ciągnąć się za panną młodą. Powinien kończyć się równo z suknią, dlatego doskonale pasuje do długich kreacji pozbawionych trenu.

Za to welon kościelny idealnie nadaje się do sukien z trenem. Pamiętaj, że powinien on być od niego delikatnie dłuższy. Welon katedralny, jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdzi się podczas ślubu w katedrze. Dlaczego akurat tam? Długie welony ślubne powinny mieć odpowiednią przestrzeń, aby mogły zostać wyeksponowane. Welon katedralny pasuje do sukni z długim trenem, który będzie ciągnął się za tobą, gdy będziesz zmierzała do ołtarza. Taka bogata stylizacja będzie doskonale prezentowała się na tle bogatego wnętrza. Decydując się na taki welon, na pewno będziesz potrzebowała pomocy przy jego odpowiednim ułożeniu.

Ostatnia długość – royal to bogato zdobione welony ślubne o długości sięgającej nawet kilkunastu metrów. Właśnie te przepiękne welony, które same w sobie są niezwykłą ozdobą, możemy oglądać w relacjach z królewskich ślubów.

Warto wspomnieć jeszcze o jednym rodzaju. Welon hiszpański ma wyjątkowy kształt  – jest uszyte jako okrąg obszyty dookoła koronką. Układany są na głowie panny młodej i najczęściej okala twarz i przykrywa również ramiona. Ten przepiękny welon ślubny z koronką doskonale pasuje do dopasowanych kreacji i sukien ślubnych retro.

beautiful bride dress 157757 Welony ślubne   krótkie czy może długie   jakie masz możliwości?

 

Sprawdź suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.