Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

,
ślub kościelny jednostronny - ślub mieszany

Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Przygotowania do ślubu poza wyborem sukni ślubnej, miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie oraz wszystkich wspaniałych dekoracji to również istotne  kwestie formalne. Czasami zdarza się, że jedno z Was jest wierzące, a drugie nie i wtedy bardzo często pojawia się pytanie „Co zrobić w takiej sytuacji?”. Ślub kościelny jednostronny  (określany w prawie kanonicznym jako ślub mieszany) z osobą niewierzącą jest możliwy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wyznawana wiara nie ma wpływu na ważność sakramentu. Również kościół katolicki dopuszcza możliwość zawarcia takiego małżeństwa, jednak pod pewnymi warunkami.

Ślub kościelny jednostronny

Złożenie przysięgi małżeńskiej w kościele jest wyjątkowo istotne dla osób wierzących, ale kiedy druga osoba nie podziela ich stosunku do wiary, często narzeczeni zastanawiają się co zrobić w takiej sytuacji. Czy zmuszać do tego drugą stronę, czy może zrezygnować ze ślubu w kościele. Do tej kwestii wrócimy jeszcze pod koniec, ale najpierw wyjaśnijmy sobie, jak prawo kanoniczne rozumie takie zawarcie związku małżeńskiego. Kościół katolicki uznaje  ślub z osobą niewierzącą za ślub mieszany. W tej kategorii znajdują się również ślub z osobą wierzącą, lecz niepraktykującą, nieochrzczoną, z niekatolikiem, który jednak został ochrzczony oraz z osobą, która formalnym aktem nie wystąpiła z kościoła, ale mimo wszystko uznaje się za niewierzącą.

Ślub mieszany – jakie formalności należy załatwić?

Jeśli podjęliście decyzję, że chcecie wziąć ślub kościelny jednostronny potrzebujecie do tego dyspensy, czyli zgody biskupa. Takie pozwolenie wydaje ordynariusz miejsca, czyli biskup parafii, w której będziecie dopełniać niezbędnych formalności. Nie musicie załatwiać tej kwestii osobiście. Zajmie się tym duszpasterz, z którym załatwiacie wszelkie przedślubne formalności. W przypadku ślubu mieszanego będzie to oczywiście parafia strony katolickiej. Aby uzyskać zezwolenie na zawarcie małżeństwa należy spełnić kilka warunków. Tak jak wspomniałam wcześniej, kościół katolicki wyraża zgodę na slub jednostronny katolika z osobą niewierzącą, jednak stara się do niego odpowiednio przygotować narzeczonych i dlatego niezbędne jest spełnienie odpowiednich wymagań. Przede wszystkim druga osoba musi wiedzieć o zamiarach swojego partnera, wyrażać na nie zgodę i nie sprzeciwiać im. Poza tym strona wierząca i niewierząca podczas spotkania z księdzem muszą dowiedzieć się na czym polega małżeństwo w rozumieniu kościoła. Dlaczego obie strony? Ponieważ każda z nich powinna mieć świadomość do czego zobowiązuje się jej partner. Osoba wierząca musi również oświadczyć, że zrobi wszystko, aby odsunąć od siebie niebezpieczeństwo związane z utratą wiary (które pociąga za sobą slub jednostronny i pozostawanie w związku małżeńskim z osobą niewierzącą), a także przyrzec, że postara się, aby ich wspólne dzieci zostały wychowane w wierze, a także ochrzczone w kościele katolickim. Musi również zapewnić, że będzie wierna wierze katolickiej, praktykom kościoła i ze swojej strony będzie dokładać starań, aby nie nastąpiło w niej zobojętnienie.  Rozmowa i pouczenie z duszpasterzem o związku dwojga osób, małżeństwie oraz założeniu rodziny odbywa się nie tylko gdy chodzi o ślub kościelny jednostronny z osobą niewierzącą, lecz w przypadku każdej pary, która decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego.

band blur close up 265730 e1556054867372 Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Formalności do załatwienia przed ślubem kościelnym jednostronnym

Jeśli chcecie uzyskać zezwolenie na ślub mieszany, musicie przygotować dokument w którym znajdą się wasze dane, krótki opis waszego poglądu na świat oraz  wiary i  religijności, nazwa wspólnoty (jeśli do jakiejś należycie). Powinniście też ogólnie opisać trudności stające Wam na drodze. Prośbę do biskupa w waszym imieniu przekaże duszpasterz parafii. Należy do niej dołączyć również listę złożonych przez osobę wierzącą zobowiązań z podpisem partnera, który w ten sposób potwierdza, że się z nimi zapoznał i jest ich świadomy. Osoba niewierząca musi także uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich, ale z oczywistych względów nie musi przystępować do spowiedzi. Zawarcie małżeństwa odbywa się w kościele, w zachowanej formie , jednak bez przy święte (można ubiegać się również o dyspensę od formy, która zostaje udzielona, gdy istnieją specjalne okoliczności, a jeśli ordynariusz miejsca zezwoli, w niektórych przypadkach można również odprawić mszę świętą). Zależnie od tego czy ślub kościelny jednostronny zawieramy z osobą ochrzczoną lecz niewierzącą, czy nie ochrzczoną będą się one różniły formą. Osoba niewierząca w trakcie ceremonii nie musi wykonywać gestów, ani wypowiadać słów charakterystycznych dla obrzędu liturgicznego w kościele katolickim. Także w trakcie wypowiadania słów przysięgi małżeńskiej pomija ona fragment „Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”.

adult blur bridal 1026390 e1556055097959 Ślub kościelny jednostronny – kwestie formalne

Możliwość zawarcia związku małżeńskiego w takiej formie w kościele katolickim jest na pewno wspaniałą wiadomością dla par, w którym tylko jedna strona jest wierząca – wystarczy jedynie dopełnić odpowiednich formalności. Jednak zanim podejmiecie decyzję o zawarciu ślubu mieszanego spokojnie i dokładnie  omówcie to ze sobą. To kwestia ważna dla Was obojga, a osoba niewierząca mimo wszystko będzie musiała wziąć udział w całej ceremonii zawarcia małżeństwa w kościele. Zależnie od jej światopoglądu może to być dla niej trudna kwestia, której nie będzie chciała podjąć. Wszystko zależy od waszego stosunku do różnych kwestii, jednak na pewno nie warto nikogo do niczego przymuszać. Sztuka kompromisu i porozumienia będzie tutaj kluczem.

 

Sprawdź również suknie ślubne na ślub cywilnykoronkowe suknie ślubneproste suknie ślubnesuknie ślubne z długim rękawemsuknie ślubne dla puszystychzwiewne suknie ślubnesuknie ślubne z dekoltemskromne suknie ślubneklasyczne suknie ślubnekrótkie suknie ślubnerustykalne suknie ślubnesuknie ślubne z odkrytymi plecamisuknie ślubne w stylu księżniczkisuknie ślubne w stylu vintage.

 

Wysyłam
Oceny
0 (0 głosy)

Projektantka, stylistka. Od kilku lat tworzy suknie ślubne pod marką Suknie Boho. Prekursorka stylu boho w modzie ślubnej oraz nowatorskiego podejścia do szycia sukni ślubnej, która powstaje w jej pracowni jeden dzień.

kontakt@suknieboho.pl

Dodaj komentarz

Oferty specjalne :)

UWAGA! Ruszyły zapisy na szycie sukni w 2022! Zapisz się - aby uzyskać więcej informacji!

Jeśli chcesz dostać informacje o nowościach, wyprzedażach i promocjach,

mieć dostęp do prywatnych wyprzedaży i kuponów rabatowych zapisz się do newslettera.